Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 13 czerwca 2024 imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja
U progów Arcybiskupów Krakowskich

Jak co roku w okresie wiosennym nasze kroki kierujemy w stronę Krakowa na Franciszkańską 3, gdzie w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich dochodzi do spotkań – Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza z ludźmi „Szlaków Papieskich”, a także miłośników gór i jezior. Idąc za prośbą Błogosławionego Papieża Polaka: „Pilnujcie mi tych szlaków” spotykamy się nie tylko na szlakach turystycznych, ale także w miejscu gdzie Kardynał Karol Wojtyła kontemplując Ukrzyżowanego z Kaplicy Arcybiskupiej wdawał się w dialog z Nim, dialog pokory i całkowitego oddania:

 Czymże ja jestem Wszechmogący Boże

Wobec wielkości Twego ogromu

Wyznam przed Tobą, Panie w pokorze

Jestem malutkim pyłkiem atomu.

Czym są „Szlaki Papieskie” – te górskie zwłaszcza dla zwykłego turysty, który pomimo zmęczenia przemierza je z wytrwałością i z nieodzowną nutą kontemplacji? Może są jak dla Jana Pawła II, który w 1955 roku w Pewli Małej powiedział do zebranych górali te słowa: „Podczas gdy wielu wędruje po górach zapominając o Bogu, my pójdziemy w góry, aby tam szukać Boga i Jego Światła”.

Tegoroczne spotkanie (w dn. 23.03.2013r.) z Jego Eminencją Księdzem Kardynałem S. Dziwiszem miało bardzo swojski, żeby nie rzec żywiecko-górecki charakter. Nasza grupa z Koła PTTK im. Jana Pawła II oraz oficjalna delegacja z Gminy na czele z V-ce Wójtem Marianem Kurowskim w pewnym momencie zdominowała spotkanie. Po oficjalnym wręczeniu Honorowej Odznaki „Za Zasługi” dla Oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu, obdarowaniu Księdza Kardynała gobelinem z wizerunkiem Matki Boskiej Rychwałdzkiej – Pani Ziemi Żywieckiej nastąpiła chwila na oklaski, ale i chwila w której Ks. Kardynał zbierał myśli, po czym dziękując Nam za dary odrzekł: „Pełno tej Żywiecczyzny w dniu dzisiejszym, tu w miejscu gdzie Arcybiskup Karol Wojtyła pracował i modlił się, i dobrze że tu jesteście szczególnie teraz kiedy wydrukowano IV tom przewodnika Szlaki Papieskie - Beskid Żywiecki”. Ciepłym słowom nie byłoby końca, ale pilne obowiązki Ks. Kardynała zmuszały nas do kurtuazyjnego opuszczenia „miejsca w którym jeszcze czuć zapach Świętego Jana Pawła II”.

Nie byłbym sobą gdybym nie doprowadził jeszcze do wpisu przez Ks. Kardynała odpowiedniej formułki do naszej kołowej Kroniki. Miejsce i atmosfera tego zdarzenia długo zapadnie mi w pamięci, ale pewnie i tym, którzy uczestniczyli w tym niecodziennym zdarzeniu.

Na spokojnie wertując świeżo wydany przewodnik po szlakach Papieskich – tom IV „Beskid Żywiecki” odnalazłem w nim wiele akcentów, które tyczą bezpośrednio naszego Koła i naszej działalności, a wkładka fotograficzna i opis ze strony 786 sprawiła mi ogromną radość. Lektura przewodnika jest dla mnie osobiście ucztą duchową i motywacją, aby w dalszym ciągu spełniać prośbę Błogosławionego Jana Pawła II: „Pilnujcie mi tych szlaków”.

Tradycyjnym polskim „Bóg Zapłać” dziękuję naszemu opiekunowi duchowemu ks. prałatowi Władysławowi Nowobilskiemu za to, że nas zawiózł i dostarczył bezpiecznie z powrotem na Żywiecczyznę, ale przede wszystkim za odprawienie w koncelebrze Mszy Świętej w tej Kaplicy, w której unosi się duch Błogosławionego Papieża – Turysty, gdzie są Jego relikwie i gdzie z dumą spoglądałem na Sztandar Koła PTTK im. Jana Pawła II.

W ostatnich chwilach życia cierpiący Ojciec Święty powiedział: „Szukałem was, a teraz wy przyszliście do mnie …”. Tak, umiłowany Patronie Naszego Kola PTTK przyszliśmy, bo nie może zabraknąć nas tam, gdzie Ty – Byłeś, Jesteś i Będziesz nawet wtedy, kiedy już nas nie będzie. Chcemy wędrować i wsłuchiwać się w te jakże piękne słowa wpisane do pamiętnika w 1958r. na Hali Lipowskiej: „W górach chodź zawsze tak, aby nie gubić znaków”, gdyż w nich zawarta jest treść turystycznej fascynacji i głębi filozofii gór.

Z turystycznym pozdrowieniem

Prezes Koła Tadeusz Gołuch

25.03.2013r.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia, autorstwa Edmunda Franek. 


Facebook