Zadzwoń do nas

Dziś jest piątek 21 czerwca 2024 imieniny: Alicja, Marta, Alojz
Idziemy Twoim Szlakiem – VIA LUCIS – Droga Światła

W dniu 9 lutego 2013 roku w iście zimowej scenerii po raz kolejny podążaliśmy Szlakiem Papieskim na Halę Lipowską. Było to ważne wydarzenie dla członków naszego Koła PTTK im. Jana Pawła II w Węgierskiej Górce oraz Babiogórskiego Oddziału PTTK w Żywcu, ponieważ w lutym tego roku mija 55 rocznica pobytu  ks. Karola Wojtyły w Beskidzie Żywieckim. O tej porze roku w dniach 9-12 lutego 1958 roku ks. Karol Wojtyła wraz z grupą młodzieży uczestniczył w obozie narciarskim na Hali Lipowskiej. To tu mawiał do swoich podopiecznych:  „W górach chodź zawsze tak, aby nie gubić znaków ...”

Od Złatnej Huty po Lipowską wiodą stacje pierwszej w Polsce „Drogi Światła”, czyli nabożeństwa wielkanocnego ustanowionego przez Jana Pawła II, wzorowanego na stacjach Drogi Krzyżowej. Składa się ona z 14 stacji. Są oznaczone w terenie głazami z mosiężnymi tablicami, z wyrytymi na nich nazwami stacji, insygniami papieskimi i wizerunkiem Ojca Świętego. Ostatni głaz stoi na Hali Lipowskiej. Dnia 17 września 2005 roku postawiono krzyż „Solidarności” w czasie Ogólnopolskiego Rajdu Pracowników, który poświęcony jest ofiarom komunizmu, a dwa lata temu wśród wspaniałych świerków powstała Kaplica.

Duszpasterzował nam  ks. Prałat Władysław Nowobilski – proboszcz cisieckiej parafii p.w. M.M. Kolbe oraz ks. Marcin Moskal z parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie. Na Halę Lipowską wiodła nas modlitwa oraz pamięć o Błogosławionym Janie Pawle II. Przy każdej stacji Drogi Światła prowadzonej przez księży odmawialiśmy wspólną modlitwę, zaś Prezes naszego Koła Tadeusz Gołuch wspominał o zasłużonych Ludziach Gór żyjących i zmarłych.

O godzinie 12 - tej na Anioł Pański rozpoczęła się Msza Św. koncelebrowana, której przewodniczył ks. Prałat Władysław Nowobilski. Mimo doskwierającego zimna i zmęczenia wszyscy byliśmy zadowoleni i szczęśliwi, że możemy w niej uczestniczyć i wysłuchać kazania naszego opiekuna duchowego. Warto wspomnieć, że od wczoraj ściany Kaplicy na Lipowskiej przyozdabia gobelin Matki Boskiej Rychwałdzkiej Królowej Ziemi Żywieckiej zasponsorowny przez Michała Nogę oraz laserowa kopia listu Jana Pawła II skierowana do Ludzi Gór z dnia 4 czerwca 1998 roku – listu przekazanego na ręce Prezesa Koła PTTK im. Jana Pawła II w Węgierskiej Górce Tadeusza Gołucha.

Wczorajszy dzień możemy zaliczyć do udanych, ponieważ chęć naszego spotkania zaowocowała wspaniałą, zimową górską wyprawą. Nie odstraszyły nas ogromne ilości śniegu i trudna wspinaczka. Nagrodą były przepiękne górskie widoki. A dla wytrwałych, po zejściu do schroniska na Halę Boraczą znakomita kwaśnica na żeberkach.

Postanowiliśmy, że w przyszłym roku na tym samym Papieskim Szlaku spotkamy się ponownie mając nadzieję, że siły i zdrowie na to nam pozwolą, w co święcie wierzymy.

Anna H. Harlender


Facebook