Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 18 kwietnia 2024 imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
Wyjazd do Doliny Kościeliskiej

Zarząd Koła PTTK im. Jana Pawła II w Węgierskiej Górce serdecznie zaprasza wszystkich członków jak i sympatyków Koła na wycieczkę turystyczną do Doliny Kościeliskiej połączonej z basenami termalnymi w Chochołowie, która odbędzie się 3.02.2024 roku (sobota).

Punktem głównym wycieczki będzie staw Smreczyński (1227 m n.p.m), trasa bardzo łatwa, czas przejścia około 4 godziny (po drodze miniemy Schronisko na Hali Ornaku). Następnie udamy się na baseny Termalne w Chochołowie.

„Dolina Kościeliska to jedno z najpopularniejszych miejsc w Tatrach. Znajduje się ona na zachód od Zakopanego w pobliżu osiedla Kiry, administracyjnie należącego do Kościeliska. Jest to druga co do długości (9 km) tatrzańska dolina walna. Dolinę Kościeliską od południowego wschodu rozgranicza grań odchodząca od Małołączniaka, na zachodzie zaś grzbiet Ornaku. Jest to także miejsce bogate w atrakcje przyrodnicze, takie jak wspaniałe formacje skał wapiennych w dolnej części czy towarzyszące im mroczne jaskinie. Z tego między innymi powodu Dolina Kościeliska od dawna była odwiedzana przez rzesze turystów. Cenili sobie ją także kupcy, którzy mogli tędy swobodnie podróżować na południe, w stronę ziem dzisiejszej Słowacji (niegdyś Węgier). Sprzyjało temu łagodne przejście przez Tomanową Przełęcz, czyli jedną z najniższych przełęczy w głównej grani Tatr. Liczne karawany służyły za cel dla zbójników, którzy wykazywali w pewnym okresie znaczącą aktywność na terenie doliny. Tego też pozostałościami są nazwy miejsc, takich jak chociażby Zbójnicka Turnia.

Dziś Dolina Kościeliska to przede wszystkim jedno z ulubionych miejsc wśród turystów w Tatrach. W pobliżu polany Stare Kościeliska mamy możliwość udania się w różne strony. Najczęściej wybierany jest zielony szlak prowadzący do schroniska na Hali Ornak, jednakże warto również przejść się Ścieżką nad Reglami (czarny szlak), na Halę na Stołach lub też w stronę Ciemniaka, a następnie granią Czerwonych Wierchów. Dobrym pomysłem jest zajrzeć do którejś z udostępnionych dla turystów jaskiń.”

Wyjazd z zajezdni PKS w Węgierskiej Górce o godzinie 6:00.

Zapisy u koleżanki Anety do 31.01.2024, w Banku tel. 506 301 834.

Osoby, które nie będą chciały pójść w góry, będą miały możliwość zostać w „Termach Chochołowskich”.

Cena wycieczki:

  • 70 zł - członkowie koła,
  • 80 zł – sympatycy koła.

Koszt obejmuje jedynie przejazd, wejście na basen płacimy indywidualnie na miejscu.

Prezes Koła

Paweł Mikulski

 

Facebook