Zadzwoń do nas

Dziś jest niedziela 10 grudnia 2023 imieniny: Julia, Judyta, Daniel
GROJEC I MUZEUM BROWARU ŻYWIEC Z KOŁEM PTTK IM JANA PAWŁA II Z WĘGIERSKIEJ GÓRKI

Koło PTTK z Węgierskiej Górki na ostatnią w tym roku górską trasę turystyczną wybrało górę Grojec, a żeby nie było nudy dołączyliśmy do tego zwiedzanie Muzeum Browaru Żywiec.

Góra Grojec - a w zasadzie wzgórze, które góruje nad Żywcem posiada trzy szczyty, na które wyruszyliśmy spod amfiteatru "Pod Grojcem", gdzie odbywają się takie imprezy jak Tydzień Kultury Beskidzkiej, oraz Męskie Granie.

Wejście na pierwszy ze szczycików Mały Grojec 442 m n.p.m. wiedzie żółtym szlakiem przez las i zajmuje nam kilkanaście minut. Że szczytu podziwiamy dolinę rzeki Soły, fragment miasta Żywca, oraz szczyty Beskidu Śląskiego. Podążamy nadal szlakiem żółtym, gdzie wędrujemy południowymi stokami wzgórza w stronę dużego krzyża, stojącego na szczycie Średniego Grojca 474 m n.p.m. Krzyż na Średnim Grojcu został wystawiony na pamiątkę pielgrzymki patrona naszego koła PTTK Jana Pawła II do Żywca w 1995 roku. Obok krzyża postawiono kilka ławek, na których postanowiliśmy odpocząć delektując się zarazem pięknymi widokami. Po krótkiej przerwie, kolejnym naszym celem było zdobycie najwyższego z trzech szczytów - Grojca 612 m n.p.m. Na samej górze znajduje się nieduży drewniany krzyż, oraz wieża przekaźnikowa. Prawdopodobnie na szczęście Grojca w XV w. stał drewniany zamek należący do rycerzy rozbójników Bożywoja i Włodka Skrzyńskich. Warto wspomnieć również, że w późniejszych wiekach Grojec był miejscem kaźni ( wykonywano tam wyroki śmierci, m in. wieszano zbójników). Z góry Grojec udajemy się w stronę Browaru w Żywcu. 

Muzeum Browaru Żywiec zostało otwarte w 2006r z okazji 150-lecia browaru. Muzeum zlokalizowane jest w dawnych piwnicach leżakowych browaru, gdzie możemy zobaczyć, oraz usłyszeć od pana przewodnika ponad 160-letnią historię tegoż browaru. Przechodząc przez kolejne sale ekspozycyjne poznajemy okresy rozwoju browaru jak i jego marki "Żywiec", aż po czasy współczesne. Wśród licznych eksponatów znajdują się tam bogate zbiory butelek, szklanek, czy kufli piwnych.

Po zwiedzaniu pomieszczeń Muzeum, mamy czas na konsumpcję piwa, oraz zakupu pamiątek.

Podsumowując, powiązaliśmy wycieczkę górską, która jak i inne nasze wycieczki była bogata w przepiękne widoki, ze zwiedzaniem muzeum, które dostarczyło nam bogatej wiedzy historycznej jak i czasów obecnych części naszego powiatu jakim jest Browar w Żywcu.

 

Tekst Łukasz Ehrlich

Foto Jan Maślanka i Łukasz Ehrlich


Facebook