Zadzwoń do nas

Dziś jest poniedziałek 24 czerwca 2024 imieniny: Danuta, Emilia, Jan
Byliśmy na Twym Szlaku

13 października grupa zapaleńców z naszego Koła PTTK im. Jana Pawła II wraz z opiekunem duchowym ks. Prałatem Władysławem Nowobilskim przeszła odcinek szlaku Papieskiego od Kościoła pw. M.M. Kolbe w Ciścu przez 100 letnią Kaplicę na Juroszce pod Prusowem na Halę Boraczą.

Nie mogło zabraknąć akcentów papieskich na takiej wędrówce. Po pierwsze mieliśmy okazję ucałować relikwię I stopnia (kropla krwi Błogosławionego Jana Pawła II) w kościele cisieckim. Wędrowaliśmy po miejscach, gdzie z pewnością czcigodne stopy naszego Patrona kładły swe ślady na beskidzkich groniach. No i Hala Boracza, gdzie 9 lutego 1958 roku idąc na Halę Lipowską ks. Karol Wojtyła ze środowiskiem zagubili drogę. Później bo 12 lutego tegoż roku na tejże Hali Lipowskiej wpisał do pamiętnika niefortunnie zagubionej Maryjce Kiwerskiej słynne słowa: „W górach chodź zawsze tak aby nie gubić znaków”.

Wycieczka obfitująca wielkim grzybobraniem podsumowana została na Boraczej u Bacy Jana, gdzie konsumpcja kiełbasek i kaszanki napełniła zgłodniałe żołądki. Jak by powiedział Błogosławiony Jan Paweł II -„ i kiełbasa z ogniska może być ekumeniczna”.

Dzięki Ci ks. Władysławie za odprawienie Mszy Świętej w Kaplicy na Juroszce. Dzięki za zaangażowanie wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do przeprowadzenia tego turystyczno-religijnego spotkania. Myślę, że trzeba kontynuować przed następnymi dniami papieskimi taką formę wędrówki - po śladach naszego umiłowanego Patrona.

Na tym nie koniec naszych spotkań z Błogosławionym Janem Pawłem II. 14 października w XII Dniu Papieskim nasze Koło wystawiło poczet sztandarowy pod Obeliskiem Pamięci na skwerze Jana Pawła II. I tu znów spotkanie z relikwią II stopnia - piuska papieska i różaniec, które to relikwie przyniósł Ks. Dziekan Stanisław Bogacz. 16 października każdy kto kocha Jana Pawła II zwrócił swe kroki pod obelisk, by w krótkim refleksyjnym wspomnieniu zanieść swe sprawy do Błogosławionego Papieża.

A 22 października br. przypada święto Jana Pawła II ustanowione przez Ojca Świętego Benedykta XVI, a jest też to I rocznica poświęcenia naszego sztandaru kołowego, któremu patronuje Błogosławiony Papież z rodu polaków. Przypomnijmy sobie te doniosłe chwile zeszłorocznej uroczystości - wsłuchajmy się jeszcze raz w słowa Jana Pawła II

„W górach chodź zawsze tak aby nie gubić znaków”

i spróbujmy dopasować je do naszej nieraz trudnej codzienności.

 

Z turystycznym pozdrowieniem

Prezes Koła

Tadeusz Gołuch


Facebook