Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 25 lipca 2024 imieniny: Jakub, Krzysztof, Walentyna
W góry z Kołem PTTK im. Jana Pawła II w Węgierskiej Górce

 

TATRY WYSOKIE HREBENIOK I NESTVILLE PARK SŁOWACJA

 

W dniu 21.01.2023r. odbyła się wycieczka na Hrebeniok (1285m.n.p.m.) tak zwany słowacką Gubałówką.Na szczyt można było dostać się kolejką terenowo-linową lub pieszo zielonym szlakiem że Starego Smokowca, krętą asfaltową drogą, lub skrótem wzdłuż torów. Na wierzchołku znajduje się hotel i restauracja, a nieco poniżej schronisko Bilikova chata. Główną atrakcją są lodowe rzeźby. W tym roku była to Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W dniu naszej wycieczki mieliśmy, również okazję zobaczyć na żywo jak rzeźbi się w lodzie, gdyż odbywał się akurat międzynarodowy konkurs rzeźbienia, gdzie swoją obecność zaznaczyli także Polacy. Na wierzchołku krzyżuje się kilka szlaków m.in. na Sławkowski Szczyt, szlak Tatrzańskiej Magistrali, oraz ten, który zwiedziliśmy prowadzący do Wodospadów Zimniej Wody i Rainerowaj Chaty. 

Następnym celem naszej wycieczki było zwiedzanie gorzelni Nestville Park w Hniezdne. Park ten nazwę swą wywodzi z języka angielskiego Nest (gniazdo) Ville od Village (wioska). Ekspozycje Nestville Park, to unikatowy projekt, dzięki któremu możemy poznać poznać historię rzemiosła, które rozwijało się na terenie Spiszu. Można tu było zobaczyć przedmioty i obrazy, oraz usłyszeć opowieści związane z dawnym gorzelnictwem i innymi rzemiosłami z nim związane. Obok miejsc nawiązujących do historii stworzono, także współczesne obiekty: fabrykę alkoholi z nowoczesną linią produkcyjną, czy budynek z ręcznie rzeźbioną w drewnie salą, gdzie leżakuje wisky, a goście odwiedzający mają okazję degustacji słowackiego trunku.

Wycieczka jak zwykle wspaniała, ciekawa i pełna wrażeń. Na pewno będziemy mieli miłe wspomnienia, jak z niejednej odbytej i nie odbytej jeszcze wycieczki.

 

Tekst: Łukasz Ehrlich

Foto: Łukasz Ehrlich, Jan Maślanka


Facebook