Zadzwoń do nas

Dziś jest wtorek 21 maja 2024 imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
Wycieczka turystyczna na Jurę Krakowsko-Częstochowską  Szlakiem Orlich Gniazd  Dworek Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku
Koło PTTK im Jana Pawła ll w Węgierskiej Górce zaprasza wszystkich chętnych członków jak i sympatyków Koła na dwudniową wycieczkę na Jurę krakowsko częstochowską w terminie 22-23.10.2022r. Koszt wycieczki to 260zł tj; przejazd autokarem plus nocleg ze śniadaniem. Dodatkowe opłaty to bilety wstępu do muzeów oraz zamków normalny 75zł ulgowy 55zł. Zapisy odbędą się w dn. 14.10.2022r. od godziny 17.00-19.00 w siedzibie PTTK ( sołtysówka dawny sklep sportowy). Przy zapisie należy uiścić wpłatę u koleżanki Anety.
 
                                   Zarząd koła PTTK
 

Plan wycieczki 

 

Długość całkowitej trasy przejazdu na opisanej poniżej trasie wynosi 363 km + 10% * 363 km = 400 km. Dodanie 10% do wyliczonej ilości przejechanych kilometrów jest podyktowane możliwością nieprzewidzianych objazdów oraz marginesem błędu przy ich wyliczaniu. 

 

22 – 23 października 2022 r. (sobota - niedziela)

Wycieczka turystyczna na Jurę Krakowsko-Częstochowską

Szlakiem Orlich Gniazd

Dworek Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku

 

Dzień pierwszy (sobota, 22 października): Węgierska Górka; wyjazd autokarem o godz. 600 z Węgierskiej Górki – Bielsko-Biała – Tychy – Dąbrowa Górnicza – Sławków (z Węgierskiej Górki do Sławkowa 117km): zwiedzanie murowanego gotyckiego zamku z XIII w. siedziby książąt-biskupów krakowskich w Sławkowie – Rabsztyn (z Sławkowa do Rabsztyna 17 km): zwiedzanie zamku Rabsztyn , cena biletu normalnego 18 zł. od osoby, cena biletu ulgowego z przewodnikiem 12zł. od osoby, w soboty i niedziele, w cenie biletu, zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, rezerwacje i przewodnicy tel. 32 706-52-36, rabsztyn@mok.olkusz.pl) – Rabsztynzwiedzanie Chaty Kocjana położonej u podnóża zamku Rabsztyn  Olkusz (z zamku Rabsztyn do Olkusza 4 km): przyjazd na parking za Hotelem Victoria przy ul. Mickiewicza 18 – Olkuszzwiedzanie Muzeum Afrykanistyczne im. Bogdana Szczygła i Bożeny Szczygieł-GruszyńskiejMalarstwa Czarnej Afryki im. prof. dr hab. Anny i pilota Leona Kubarskich, Kolekcji Minerałów i Skamieniałości w Olkuszu oraz Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego (wymienione powyżej trzy muzea mieszczą się w niemal jednym miejscu, cena biletu normalnego, łączonego na powyższe trzy muzea wynosi 20 zł od osoby, cena biletu ulgowego, łączonego na powyższe trzy muzea wynosi 12 zł od osoby, , akurat w dniu 22 października nie ma oprowadzania po muzeach przez miejscowych przewodników, jednak można pobrać z internatu bezpłatną aplikację na telefon z oprowadzaniem po muzeach lub wykupić audiogajda w cenie 5 zł od osoby), czas zwiedzania wynosi około 1,5 h, adres: 32-300 Olkusz ul. Szpitalna 32, – Olkuszzwiedzanie z przewodnikiem „Podziemnego Olkusza" , rezerwacji biletów grupowych tel. 32 70 65 218, cena biletu grupowego normalnego z przewodnikiem 30 zł. od osoby, cena biletu grupowego ulgowego z przewodnikiem 25 zł. od osoby, czas zwiedzania około 90 min) – spacer po Olkuszupomnik generała Francesco Nullo na cmentarzu w Olkuszu – zwiedzanie Bazyliki Rzymskokatolickiej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu około godz. 1630-1700 – zakwaterowanie w Hotelu Victoria, Olkusz, ul. Mickiewicza 18 tel. 32 754 41 31 lub 32 645 55 00, rezerwacje grupowe: marketing@victoria.olkusz.pl – kolacja około godz. 1800.

Długość przejechanej trasy autokarem: 140 km

 

Uwaga:

Msze Święta w Bazylice Rzymskokatolickiej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu:

MSZE ŚWIĘTE W NIEDZIELE
Bazylika - 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 13:00, 17:00

 

MSZE ŚWIĘTE W DNI POWSZEDNIE
od 1 lutego do końca września: 6:30, 7:00, 8:00, 18:00

w lipcu i sierpniu : 7.00, 8.00, 18.00
 od 1 października do końca stycznia: 6:30, 7:00, 8:00, 17:00

 

Dzień drugi (niedziela, 23 października): Olkusz; śniadanie na godz. 730-800 – uczestnictwo w Mszy Świętej o godz. 830 w Bazylice Rzymskokatolickiej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu –przejazd na Pustynię Błędowską do punktu widokowego zwanego Różą Wiatrów (z Olkusza do Róży Wiatrów 9 km): spacer o długości około 3 km po ścieżce dydaktycznej na południowej stronie Pustyni Błędowskiej  przejazd w okolice Chechła na punkt widokowy Dąbrówka (z Róży Wiatrów do Dąbrówki 10 km): podziwianie panoramy Pustyni Błędowskiej z platformy widokowej, oglądanie pozostałości bunkrów obserwacyjnych pochodzących z okresu II wojny światowej – Janów – Złoty Potok (z Dąbrówki do Złotego Potoku 49km): zwiedzanie Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku. Ekspozycja przedstawia na wystawie stałej „Pamiątki po rodzinie Krasińskich  ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego, tel. 34 329 11 62, email: muzeum@janow.pl , cena biletu normalnego 6 zł od osoby, cena biletu ulgowego 4 zł od osoby, bilety na wystawy czasowe 4 zł od osoby + 15 zł. za oprowadzanie grup liczących do 15 osób, adres: 42-253 Złoty Potok, ul. Kościuszki 11, muzeum czynne w godz. 10.00 – 18.00 ) – Złoty Potok: oglądanie z zewnątrz pałacu Raczyńskich – zwiedzanie Kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Złotym Potoku, w którym snem wiecznym spoczęła córka Zygmunta Krasińskiego oraz jego żony Elżbiety z domu Branickich, tel. 604 419 699 lub 34 32 78 079) – spacer szlakiem turystycznym wyznakowanym kolorem czerwonym wokół stawów: Irydion, Guców, Amerykan, Sen Nocy Letniej do Groty Niedźwiedziej – wejście do Groty Niedźwiedziej (czas przejścia około 1,5 h, długość trasy 4,2 km, suma podejść 138 m, suma zejść 98 m) – przejazd autokarem do Bramy Twardowskiego i spacer w jej okolicy– przejazd autokarem do ruin zamku Ostrążnik i jego zwiedzanie (wstęp wolny) pochodzącego z XIV w. – Węgierska Górka (z Złotego Potoku do Węgierskiej Górki 155 km) 

Długość przejechanej trasy autokarem: 223 km

Planowana godzina powrotu do Żywca: około 19 00 - 2000

 

Uwagi końcowe:

  1. Na normalne bilety wstępu należy przeznaczyć około 74 zł od osoby, na ulgowe bilety wstępu należy przeznaczyć około 53 zł od osoby.  
  2. Koszt parkingów wynosi około: 0 - 100 zł. (trudno aktualnie oszacować)
  3. Koszt oprowadzania przez miejscowych przewodników po opisanych obiektach wynosi około 80 zł od grupy
  4. Trasa wycieczki może ulec zmianie. Przedstawiony plan wycieczki jest bardzo rozbudowany. Może się okazać, że zabraknie czasu na zwiedzenie któregoś z obiektów. Pominięcie jakiegoś miejsca może być spowodowane również powodami niezależnymi od organizatora wycieczki np. jego chwilowym zamknięciem.
  5. Uczestnicy zabierają: aktualne legitymacje szkolne, studenckie, emeryckie itp., obuwie i ubranie turystyczne, podstawowe środki medyczne, certyfikaty covidowe
  6. Wszyscy uczestnicy wyjazdu są ubezpieczeni. Jednak osoby, które leczą się na choroby przewlekłe muszą się dodatkowo ubezpieczyć w związku z tą chorobą, ponieważ grupowe ubezpieczenie nie uwzględnia chorób przewlekłych. Chorobami przewlekłymi są np.: cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu krążenia, żylaki, choroby układu nerwowego i psychiczne oraz inne uznawane przez służbę zdrowia i ubezpieczyciela.

Historia Złotego Potoku: Początki osadnictwa nad Wiercicą datuje się już na VIII w., gdy powstało grodzisko „Osiedle Wały" o powierzchni około 18 tys. m². Pierwsza wzmianka o wsi Potok pochodzi z 1153 roku.

W 1298 roku Bartosz z rodu Odrowążów ufundował drewniany kościół parafialny. Już w połowie XV w. w Potoku stał kościół murowany, zbudowany w stylu gotyckim. Na przestrzeni wieków był on wielokrotnie przebudowywany; obecnie jest budowlą bezstylową. W bocznej, neogotyckiej kaplicy Krasińskich, pochowana jest Elżbietka, córka Zygmunta, a także jego wnuk, Karol Roger hrabia Raczyński. Tuż za wywierzyskowymi źródłami Wiercicy (Źródła Zygmunta i Elżbiety) znajduje się pstrągarnia, założona (jako jedna z pierwszych w Europie) w 1881 roku, na polecenie hr. Edwarda Raczyńskiego. Zaprojektował ją Michał Girdwoyń. Za pstrągarnią i Stawem Zielonym (zwanym również „Snem Nocy Letniej") znajduje się zabytkowy młyn wodny „Kołaczew". Powstał na początku XX w.; został odbudowany po pożarze w 1928 r. Młyn znajduje się na szlaku architektury drewnianej woj. Śląskiego. Na miejscu obecnego pałacu od XVI w. istniał dwór, prawdopodobnie obronny, zwany Zameczkiem. Przez wiele lat nieremontowany popadł w ruinę i na początku XIX w. nie nadawał się już do zamieszkania. Kolejni właściciele wznieśli więc tuż obok w 1829 r. klasycystyczny dwór. W połowie XIX w. majątek odkupił i podniósł z upadku generał Wincenty Krasiński. W 1856 r. na jego polecenie zbudowany został pałac w stylu klasycystycznym, a sąsiadujący z nim dworek przeznaczony został dla jego syna Zygmunta. Poeta mieszkał w nim latem 1857 r. Po jego śmierci majątek odziedziczyła córka poety Maria, żona hrabiego Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Rodzina Raczyńskich na początku XX w. przebudowała pałac, nadając mu dzisiejszy kształt. Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono, a w pałacu przez wiele lat mieściła się szkoła. Obecnie znajduje się on w bardzo złym stanie technicznym i nie można go zwiedzać.

Pałac Raczyńskich i Dworek Krasińskich otoczone są prawie czterdziestohektarowym parkiem w stylu angielskim, przez którego środek przepływa Wiercica (zdecydowała ona o nadaniu parkowi romantycznego charakteru). Park został zaprojektowany przez Franciszka Szaniora, który postanowił wzbogacić jego florę takimi gatunkami drzew i krzewów, jak modrzew japoński, wiąz turkiestański, tulipanowiec amerykański czy karagana syberyjska. Na terenie zespołu pałacowo-parkowego odnaleźć można także interesujący pomnik przyrody – ok. 600-letni dąb szypułkowy „Dziad".

 

Pobyt Zygmunta Krasińskiego – od 29 lipca do września 1857 roku w Złotym Potoku mieszkał jeden z najwybitniejszych polskich twórców epoki romantyzmu, Zygmunt Krasiński. Do Potoka przybył wraz z żoną, Elżbietą z Branickich, i dziećmi. Spacerując po okolicznych lasach, nadał nazwy wielu ostańcom a także położonemu u stóp pałacu stawowi Irydion. Pobyt przerwała śmierć jego najmłodszej córki, Elżbiety. Obecnie w dworku, w którym mieszkał Krasiński, mieści się muzeum.

 

Trasa Kosmicznej Ścieżki Planetarnej wiedzie wzdłuż modelu planet Układu Słonecznego zbudowanego z zachowaniem wszelkich proporcji. Planety zostały zlokalizowane w bardzo ciekawych miejscach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pomiędzy miejscowościami Złoty Potok a Piaskiem powstał model układu słonecznego z przeskalowanymi rzeczywistymi odległościami (Ziemia ma 1 cm średnicy). Słońce jest w Piasku, a resztę planet rozlokowano w formie astrolabiów wzdłuż Kosmicznego Szlaku Turystycznego. Co ciekawe, gdyby zachować wszystkie proporcje odległości i czasu, wędrujący tą trasą musiałby poruszać się z prędkością światła. 

 


Facebook