Zadzwoń do nas

Dziś jest wtorek 21 maja 2024 imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
Wycieczka turystyczna do Warszawy i Niepokalanowa

Organizator Koło Miejskie PTTK w Żywcu

Ireneusz Kmiecik, tel. 693 06 32 41

 

Wymagania dla wyposażenia autokaru: dobrze działający mikrofon oraz nawigacja drogowa

Koło PTTK im. Jana Pawła II w Węgierskiej Górce zaprasza na wycieczkę do Warszawy w dniach 18-21.08.2022 r. (czwartek, piątek, sobota, niedziela) organizowanym przez  Koło miejskim w Żywcu.

Koszt wycieczki to 700 zł płatne zaliczkowo przy zapisie 350 zł resztę kwoty należy wpłacić do 12.07.2022 r. Liczba miejsc ograniczona liczy się kolejność zapisów, maksymalna liczba osób to 20 (tyle mamy miejsc zarezerwowanych).

W przypadku wycofania się z wyjazdu prosimy mieć osobę na zastępstwo, zaliczka nie będzie zwracana z uwagi na poniesione koszty przez organizatora.

Cena wycieczki obejmuje:

- 3 noclegi + 3 śniadania + 3 obiadokolację

- opłaty przewodnickie, ubezpieczenie grupowa

- transport autokarem, parkingi

Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów we własnym zakresie

Zapisy u koleżanki Anety (skarbnik) dodatkowo w siedzibie PTTK (sołtysówka) w środę w godzinach od 18 do 19 w dniach 29.06.2022 i 06.07.2022r.

Szczegółowe inf. o planie wycieczki będą dostępne na stronie PTTK.

 

17– 20 sierpnia 2022 r. (środa – czwartek – piątek - sobota) cztery dni.

Wycieczka turystyczna do Warszawy i Niepokalanowa

Długość całkowitej trasy przejazdu na opisanej poniżej trasie wynosi 875 km + 10% * 875 km = 960 km. Dodanie 10% do wyliczonej ilości przejechanych kilometrów jest podyktowane możliwością nieprzewidzianych objazdów oraz marginesem błędu przy ich wyliczaniu.

 

Dzień pierwszy:
Żywiec; wyjazd autokarem o godz. 500 z Żywca z parkingu przy Miejskim Centrum Kultury (dla grupy turystów wsiadających w Żywcu) – Bielsko-Biała – Częstochowa – Piotrków Trybunalski – Łódź – Nieborów (z Żywca do Nieborowa 342 km): zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego książąt Radziwiłłów w Nieborowie i Arkadii (dokonać rezerwacji na godz. 1100, tel. 46 838 56 35, cena biletu normalnego zwiedzania pałacu 20 zł od osoby, cena biletu ulgowego zwiedzania pałacu 15 zł od osoby, cena biletu normalnego łączonego zwiedzania ogrodu w Nieborowie i Ogrodu w Arkadii 28 zł od osoby, cena biletu ulgowego łączonego zwiedzania ogrodu w Nieborowie i Ogrodu w Arkadii 16 zł od osoby, cena biletów dla dzieci i młodzież, uczącej się 7–26 lat wynosi razem do powyższych obiektów 4 zł od osoby – przejazd autokarem do Arkadii (z Nieborowa do Arkadii 7 km)  – Bednary (z Arkadii do Bednar 10 km): chwila zadumy w miejscu potyczki w dniu 21 października 1914 r. siedmioosobowego patrolu złożonego z ochotników żywieckich z kawalerią rosyjską. Oddanie hołdu poległym legionistą przy kaplicy-pomniku w Bednarach. W pałacu w Nieborowie ukrywali się przed kozakami ranni w potyczce pod Bednarami Edward Białek i Mieczysław Koszykiewicz – Niepokalanów (z Nieborowa do Niepokalanowa 36 km): obiadokolacja około godz. 1700 - 1800 i nocleg.

Długość trasy przejazdu autokarem 395 km

Ciekawostka: Z pobliskim Łowiczem w 1986 r. rywalizował Żywiec w ramach Telewizyjnego Turnieju Miast

 

Dzień drugi:
Niepokalanów, śniadanie na godz. 800zwiedzanie Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OO. Franciszkanie): Muzeum św. MaksymilianaPanorama TysiącleciaMuzeum Męki PańskiejMuzeum Papieskie z dwoma Papa mobile oraz Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej braci w Niepokalanowie (to ostatnie po uprzednim zamówieniu zwiedzania, wszystkie obiekty otwarte do godz. 1700, na stronie internetowej brak informacji o cenach biletów do powyższych obiektów) – Warszawa (z Niepokalanowa do Warszawy 52 km): zwiedzanie Belwederu, dokonać rezerwacji zwiedzania Belwederu z przewodnikiem na godz. 1300, zwiedzanie Belwederu jest bezpłatne) – oglądanie  Gmachu Urzędu Rady Ministrów (niegdyś Generalny Inspektorat Sił Zbrojnych – siedziba J. Piłsudskiego) na Alejach Ujazdowskich – spacer po Łazienkach Królewskich XVIII- wiecznego zespołu pałacowo-parkowego: Pałac na Wodzie (zwiedzanie obiektów w Łazienkach w czwartki jest bezpłatne) Pałac Myślewicki Wielka Oficyna (dawna Szkoła Podchorążych), powstała w latach 1775-1794 według projektu Dominika Merliniego i Jana Chrystiana Kamsetzera Nowa Kordegarda Biały Domek Pomarańczarniapomnik Fryderyka Chopina, dłuta Wacława Szymanowskiego z 1926 r. – spacer od pomnika Jana III w Łazienkach Królewskich oraz do Zamku Ujazdowskiego o długości około 550 m. W zamku znajduje się Centrum Sztuki Współczesnej (otwarte w czwartki 1200–2100, w czwartki wstęp bezpłatny) – przejazd do Hotelu O3 ul. Mangalia 1, 02-758 Warszawa, Polska tel. +48 22 207 70 00, hotel@o3hotel.pl (z ul. Szwoleżerów do hotelu około 4 km) – obiadokolacja około godz. 1700 - 1800 i nocleg.

Długość trasy przejechanej autokarem 60 km

 

Dzień trzeci:
Warszawa, śniadanie na godz. 800 – przejazd autokarem pod Pałac Nauki i Kultury na parking przy ul. Marszałkowskiej (z ul. Grodzkiej do ul. Marszałkowskiej 6 km): zwiedzanie reprezentacyjnych pomieszczeniach Pałacu Kultury i Nauki  oraz wyjazd na taras widokowy na 30 piętrze (dokonać rezerwacji zwiedzania PKiN na godz. 1000, tel. 22 882 13 13, cena biletu normalnego zwiedzania wnętrz pałacu wraz z wyjazdem na taras widokowy 40 zł od osoby, cena biletu ulgowego zwiedzania wnętrz pałacu wraz z wyjazdem na taras widokowy 35 zł od osoby – piesze przejście o długości około 1,5 km do Pałacu Prezydenckiego (autokar przejeżdża na parking w rejon Placu Zamkowego przy ul. Grodzkiej (z hotelu na parking 2,5 km): spacer po Starym Mieście Królewskim Traktem Warszawy Krakowskie Przedmieściezwiedzanie Pałacu Prezydenckiego zwanego wcześniej Radziwiłłowskim lub Namiestnikowskim (dokonać rezerwacji zwiedzania zamku z przewodnikiem na godz. 1400, zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego jest bezpłatne) – zwiedzanie  Pałacu Czapskich (Pałac Czapskich nazywany także pałacem Krasińskich lub Raczyńskich jest obecnie siedzibą Akademii Sztuk Pięknych, pałac znajdujący się przy ul. Krakowskie Przedmieście nr 5 w Warszawie, dokonać rezerwacji zwiedzania pałacu z przewodnikiem na godz. 1530) – kościół p.w. św. Annypomnik Adama Mickiewicza, dzieło Cypriana Godebskiego z 1898 r., pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, praca duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena – Hotel „Bristol” zaprojektowany przez Władysława Markoniego dla Ignacego Paderewskiego – Odprawa wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza – piesze przejście na Rynek Starego Miasta – Plac Zamkowy z Kolumną króla Zygmunta III Wazyzwiedzanie Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczennika św. Jana Chrzciciela, miejsce koronacji na króla Polski Stanisława Leszczyńskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego, zaprzysiężenia Konstytucji 3 Maja w 1791 r. (istnieje możliwość zwiedzania krypt w cenie około 5 zł od osoby) – odpoczynek na Rynku Starego Miasta, zakup pamiątek – podziwianie panoramy Warszawy z tarasów widokowych – Barbakan –  Pomnik Małego Powstańca –– przejazd do Hotelu O3 ul. Mangalia 1, 02-758 Warszawa, Polska tel. +48 22 207 70 00, hotel@o3hotel.pl (z ul. Marszałkowskiej do hotelu około 7 km) – obiadokolacja około godz. 1700 - 1800 i nocleg.

 

Długość trasy przejechanej autokarem 20 km

 

Dzień czwarty: Warszawa, śniadanie na godz. 800 – przejazd na parking w rejon Placu Zamkowego przy ul. Grodzkiej (z hotelu na parking 8 km): piesze przejście na Rynek Starego Miasta – zwiedzanie Zamku Królewskiego (dokonać rezerwacji zwiedzania zamku z przewodnikiem na godz. 1030, e-mail: informacja@zamek-krolewski.pl, tel. +48 22 35 55 170, Trasa Królewska: Apartament Wielki i Królewski, Sala Senatorska, Pokoje Prezydenckie, ceny biletów normalnych: 30 zł od osoby, cena biletu ulgowego 20 zł od osoby, dzieci i młodzież do 16 roku życia 1 zł od osoby, Galeria Arcydzieł (parter), ceny biletów normalnych 30 zł od osoby, cena biletu ulgowego 20 zł od osoby, dzieci i młodzież do 16 roku życia 1 zł od osoby, cena biletu łączonego Trasa Królewska i Galeria Arcydzieł: normalny 50 zł od osoby, ulgowy 30 zł od osoby, usługa przewodnictwa płatna oddzielnie w wysokości około 100 zł od grupy liczącej do 15 osób, 2*100 zł = 200 zł od grupy, po zamku mogą oprowadzać tylko certyfikowani przewodnicy ich lista znajduje się na stronie internetowej: https://bilety.zamek-krolewski.pl/przewodnicy.html, muzeum czynne wtorek–niedziela: 10.0017.00) – piesze przejście o długości około 1,7 km do Muzeum Chopina – zwiedzanie Muzeum Fryderyka Chopina mieszczące się w dawnym Pałacu Ostrogskich (dokonać rezerwacji zwiedzania z przewodnika na godz. 1400, 22 44 16 251/252, (cena biletu normalnego grupowego 19 zł od osoby, cena biletu ulgowego grupowego 12 zł od osoby + 100 zł opłata przewodnicka od grupy) – wyjazd z Warszawy około godz. 1600 – Przejazd do Węgierskiej Górki około godz. 23 lub później.

Długość trasy przejechanej autokarem 400 km

 

Uwagi końcowe:

 1. Na normalne bilety wstępu należy przeznaczyć około 160 zł od osoby, na ulgowe bilety wstępu należy przeznaczyć około 160 zł od osoby, na bilety wstępu dla młodzieży do 16 lat należy przeznaczyć około 90 zł od osoby.
 2. Koszt parkingów wynosi około 300 zł.
 3. Koszt oprowadzania przez miejscowych przewodników po opisanych obiektach wynosi około 400 -500 zł od grupy.
 4. Trasa wycieczki może ulec zmianie. Przedstawiony plan wycieczki jest bardzo rozbudowany. Może się okazać, że zabraknie czasu na zwiedzenie któregoś z obiektów. Pominięcie jakiegoś miejsca może być spowodowane również powodami niezależnymi od organizatora wycieczki np. jego chwilowym zamknięciem.
 5. Uczestnicy zabierają: aktualne legitymacje szkolne, studenckie, emeryckie itp., obuwie i ubranie turystyczne, podstawowe środki medyczne, certyfikaty covidowe.
 6. Wszyscy uczestnicy wyjazdu są ubezpieczeni. Jednak osoby, które leczą się na choroby przewlekłe muszą się dodatkowo ubezpieczyć w związku z tą chorobą, ponieważ grupowe ubezpieczenie nie uwzględnia chorób przewlekłych. Chorobami przewlekłymi są np.: cukrzyca, nadciśnienie, choroby układu krążenia, żylaki, choroby układu nerwowego i psychiczne oraz inne uznawane przez służbę zdrowia i ubezpieczyciela.

 

Informacje dotyczące opisanych obiektów:

Aktualnie ze względu na obostrzenia związane z pandemią covid -19, nie ma możliwości rezerwacji usługi zwiedzania Nieborowa przewodnikiem

Oprowadzanie grup zorganizowanych (dane cenowe z ubiegłego sezonu)

tel.: (46) 838 56 35 wew.241

email: dzial.sztuki@nieborow.art.pl

150 zł – oprowadzanie po Pałacu

100 zł – oprowadzanie po ogrodzie w Arkadii

Muzeum Narodowe w Warszawie Oddział Muzeum w Nieborowie i Arkadii, 99-416 Nieborów, Aleja Lipowa 35, email: sekretariat@nieborow.art.pl 

……………………………………………………………………………………….

Dom Rekolekcyjny Ojców Franciszkanów - Niepokalanów

Klasztor Niepokalanów Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OO. Franciszkanie)
Paprotnia, ul. M. Kolbego 5, 96-515 Teresin

PKO BP S.A. I O/Sochaczew 07 1020 11850000 4302 0012 3869

Kod BIC (Swift): BPKOPLPW

Dom rekolekcyjny: tel. (recepcja) w godz. 8:00 - 18:00 (17:00 czas zimowy) +48 46 864 21 61 e-mail niepokalanow5@gmail.com

Informacja klasztorna: +48 46 864 21 31 e-mailinfo@niepokalanow.pl

Informacja o muzeach w Klasztorze w Niepokalanów Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych:
Papa mobile

Za muzeum straży od niedawna uwagę przyciąga Muzeum Papieskie z dwoma samochodami w środku.

Pierwszy to samochód-kaplica, w którym Jan Paweł II wziął udział w procesji eucharystycznej z Placu Zwycięstwa do Kolumny Zygmunta w Warszawie w 1987 r. Drugi samochód, to fiat 130, z którego papież korzystał podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Wstęp jest nieodpłatny dla wszystkich chętnych.

Na pierwszym piętrze domu, noszącego obecnie imię św. Maksymiliana, znajduje się cela, w której od 1936 r. mieszkał Święty.

Ze względu na szacunek dla tego miejsca oraz bardzo strome schody, po których wielokrotnie chodził założyciel Niepokalanowa, miejsce to nie jest dostępne dla pielgrzymów. W tym narożnym pokoju 17 lutego 1941 r. św. Maksymilian został aresztowany.

Pokój jest niewielki, ale jasny. Na środku stoi duże biurko z nastawą pełną przegródek do sortowania listów. Jest też proste krzesło, szafa, no i oczywiście łóżko.

Replikę tej celi można zobaczyć w muzeum poświęconym życiu i działalności św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Strażacy w habitach

Na terenie klasztoru znajduje się interesująca ekspozycja - Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej braci w Niepokalanowie. Jest to jedna z nielicznych tego typu ekspozycji w naszym kraju. Do najważniejszych eksponatów należy strażacki samochód "Minerva" z 1925 r. oraz ręczne pompy z XIX w.

Założyciel Niepokalanowa często mówił braciom: "To, co otrzymujemy od ludzi, nie jest nasze, wszystkie budynki i całe wydawnictwo należy do społeczeństwa, dlatego też musimy czuwać, aby się coś nie zniszczyło. Dobrze byłoby pomyśleć i stworzyć coś w rodzaju straży, gdyż pożar na naszym terenie może powstać bardzo łatwo". Dlatego w 1931 r. powstała jednostka ochotniczej straży pożarnej w Niepokalanowie. Jej organizacją zajął się br. Salezy Mikołajczyk.

Od samego początku bracia pomagali okolicznej ludności. Dziś jednostka dysponuje profesjonalnym sprzętem i jest jedną z najlepszych w Polsce.

…………………………………………………………………………………

Pałac Kultury i Nauki – najbardziej rozpoznawalny budynek w Polsce. Obiekt, który na stałe wrósł w panoramę stolicy. Jedni nie wyobrażają sobie bez niego Warszawy, dla innych jest symbolem minionego systemu. Pałac Kultury i Nauki to jeden z najbardziej tajemniczych wieżowców na świecie, bez którego ciężko dziś wyobrazić sobie Warszawę. Dzięki nam będziecie mogli zobaczyć, co skrywa w swoich murach. Zapraszamy na wyjątkową wycieczkę po reprezentacyjnych pomieszczeniach Pałacu Kultury i Nauki. Zobaczymy przepiękne reprezentacyjne sale, wjedziemy na taras widokowy, ale przede wszystkim podzielimy się z Wami pasją do tego miejsca zalewając Was niezliczoną ilością ciekawych opowieści i anegdot, legend, ale i faktów dotyczących jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich budynków.

- Odkryj gdzie odbywały się imprezy sylwestrowe, których goście zawsze ubierali się na szaro,

- dowiedz się dlaczego dzieci myślały, że na 30-tym piętrze Pałacu mieszka Święty Mikołaj,

- dowiedz się w której windzie i z kim zaciął się premier Cyrankiewicz,

- dowiedz się jakie filmy kręcono w Pałacu Kultury i Nauki,

- kim byli panowie Kieliszek, Biskup i Bania, i kogo nie wpuścili do Pałacu,

- odkryj skąd rozpościera się najpiękniejszy widok na Warszawę.

…………………………………………………………………………………………

 

Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie:

Od 1 marca znowu będzie można zwiedzać Pałac Prezydencki; zwiedzanie z przewodnikiem jest bezpłatne i trwa około godziny, odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym, obowiązują maseczki - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Kancelaria zaprasza do zwiedzania Pałacu Prezydenckiego zorganizowane grupy od poniedziałku do piątku w godzinach 9-15 po uprzednim uzgodnieniu terminu. Zgłoszenia należy przesyłać na adres mailowy: wycieczki@prezydent.pl

Jak czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta, rezerwacji dokonywać mogą wyłącznie instytucje, które nie zajmują się komercyjnie turystyką, a zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego odbywa się w ścisłym reżimie sanitarnym, obowiązują maseczki. 

W dniu wycieczki należy posiadać przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem. W szczególnych sytuacjach Kancelaria Prezydenta RP zastrzega sobie prawo do zmiany terminu wcześniej zarezerwowanej wizyty.

………………………………………………………………………..

 

Zwiedzanie Belwederu w Warszawie:

Zwiedzanie w Belwederze jest bezpłatne i obejmuje wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu,  salę historii Orderu Wojennego Virtuti Militari, Kaplicę Belwederską, wybrane sale historyczne oraz zrekonstruowany Gabinet Marszałka Piłsudskiego.

Dla grup zorganizowanych (szkoły, organizacje społeczne) zwiedzanie Belwederu odbywa się od poniedziałku do piątku o ustalonych godzinach tj. 09.00, 11.00, 13.00. Ze względu na bezpieczeństwo i komfort zwiedzania grupa nie może być większa niż 25 osób (wliczając opiekunów). Większe grupy należy podzielić i wchodzą one w kolejnych godzinach. 

Rezerwacji można dokonywać wyłącznie drogą elektroniczną przesyłając wypełniony formularz na adres: rezydencja.belweder@prezydent.pl

Uprzejmie informujemy, że rezerwacji dokonywać mogą wyłącznie instytucje, które nie zajmują się komercyjnie turystyką.

W soboty i niedziele nie pracujemy. Jedynym wyjątkiem jest zwiedzanie dla osób indywidualnych w ostatnią sobotę miesiąca o godz. 10.00, które organizuje Biuro Podróży Escape & Explore Club Sp. z o.o.. Zgłoszenia przyjmowane są  w dni powszednie w godzinach 10.00–14.00 pod nr tel. (48) 22 506 01 70, +48 603 931 676, +48 668 171 176, e–mail: biuro@escapeclub.eu

……………………………………………………………………

 

Muzeum Fryderyka Chopina:

Zamek Ostrogskich (Pałac Gnińskich), ul. Okólnik 1, 00-368 Warszawa, e-mail: bilety.muzeum@nifc.plKasy Muzeum
wtorek – niedziela, godz. 11.00 – 19.00, tel.: (+48 22) 44 16 251, 252. Godziny otwarcia Muzeum: wtorek – niedziela, 11.00-19.00, sprzedaż biletów do 18.15

 

Uwagi:

Przed wycieczką warto przeczytać następujące prace:

 1. Mirosław Miodoński, Śladami Żywieckich Legionistów (część I), w Karta Groni nr XXIII, Żywiec 2004, s. 72-87
 2. Józef Stec, Legioniści z Buczkowic, w Karta Groni nr XXIII, Żywiec 2004, s. 88-95
 3. Mirosław Miodoński, Śladami Żywieckich Legionistów (część II), w Karta Groni nr XXIV, Żywiec 2005, s. 130-155
 4. Edward Białek, Wspomnienia z pierwszej ofensywy na Warszawę, w Gronie nr 2-3, Żywiec 1939, s. 60-65

Artykuł znajduje się w reprincie Groni 1938-1939, Żywiec 2008.

 1. Wacława Milewska, Janusz Tadeusz Nowak, Maria Zientara, Legiony Polskie 1914-1918, Kraków 1998.
 2. Włodzimierz Suleja, Józef Piłsudski, Wrocław – Warszawa – Kraków, 1995.

………………………………………………………………………………………………………..

 

 

Lista koncesjonowanych przewodników oprowadzających po Zamku Królewskim

 

Numer

Imię i Nazwisko

Dane kontaktowe

Języki

001

Anna Maniak-Siara

guide.anna@wp.pl

+48 501 013 444

angielski, rosyjski

 

002

 

Irena Kościukiewicz

-

+48 500 635 835;

22610 6880

 

rosyjski

 

003

Ryszard Pasternak

biuro@parystravel.com ryszard.pasternak@parystravel.com

+48 602 317 136; 22 678 1161

 

-

004

Grażyna Musiałowska

gf.musialowska@gmail.com

+48 504069 859

angielski,

niemiecki, włoski

005

Barbara Brzozowska

barbara.brzozowska@neostrada.pl

+48 602613 306

angielski, rosyjski

006

Anna Kopczyńska

- 2266942 78

rosyjski

007

Beata Chabrowska- Kondeja

bchabrowskakondeja@gmail.com

+48 602 311 709

-

008

Zygmunt Pazio

zygmuntpazio@wp.pl

+48 609169611

-

009

Róża Wawrzynowicz-Billip

- 2284297 04

rosyjski, czeski, włoski

010

Bogumiła Kuźma

bota@wp.pl

+48 505986 563

angielski

011

Iwona Jaworska-Brach

ttn@vp.pl

+48 602 430 608

niemiecki

012

Zofia Ustaborowicz- Sobiepanek

zustaborowicz@wp.pl 2286381 03

angielski

013

Beata Meller

beata@zwiedzajwarszawe.pl

+48 608677 824

angielski

014

Marek Gocławski

marekgoclawski@gmail.com

+48 513697 741

angielski, francuski

 

015

 

Dorota Wasilewska

dorota_wasilewska@wp.pl

+48 603 957 784

angielski, hiszpański,

portugalski, rosyjski

 

 

016

 

 

Mieczysław Ryszard Czechowicz

 

 

mczech@ippt.pan.pl

+48 600969 048

angielski,

francuski, hiszpański, niemiecki, włoski, rosyjski

 

017

Tomasz Bobeszko

tbobeszko@wp.pl

+48 608857 745

szwedzki, rosyjski, norweski

 

018

Alina Walaszek

alinawalaszek@gmail.com

+48 502250 057

francuski,

hiszpański, angielski

019

Janusz Wawrzyniak

-

+48 505 247 656

-

020

    Agnieszka Tomaszuk

 

 

 

agnieszka.tomaszuk@interia.pl

+48 601 097 289

angielski

021

Marek Kepka

marek.a.kepka@gmail.com

 

niemiecki,

 

 

 

 

 

                                                       

Facebook