Zadzwoń do nas

Dziś jest piątek 21 czerwca 2024 imieniny: Alicja, Marta, Alojz
Spotkanie na Giewoncie Beskidów

Od 5 lat Parafia Rycerka Górna wraz z Samorządem Gminy Rajcza przy wielkim zaangażowaniu rodziny Banasów organizuje spotkanie rodzinne na szlakach papieskich. Nas tam nie mogło zabraknąć z kilku powodów.

Po pierwsze 18 maj to 93 rocznica urodzin Patrona Koła PTTK w Węgierskiej Górce  - Błogosławionego Jana Pawła II. Po drugie wędrówka szlakami papieskimi jest znakomitą okazją do poznawania gór przy jednoczesnym przeżyciu duchowym i kontemplacją piękna stworzonego świata w atmosferze Mszy Świętej - tym razem pod krzyżem milenijnym na Bendoszce Wielkiej. Po trzecie mieliśmy okazję spotkać się z ludźmi szlaków papieskich a także z naszym Ordynariuszem Biskupem Tadeuszem Rakoczym, który notabene przeżywa 50-lat w kapłaństwie. 

Tytuł tego reportażu zaczerpnąłem z homilii Ks. Biskupa która to w głębokim zamyśleniu zapadła dużej części uczestników spotkania (a było nas około 450 osób, w tym z naszego Koła około 70 osób) pewnie w pamięci. Dobrym pomysłem organizatorów było zorganizowanie konkursu Wiedzy o szlakach papieskich w Beskidach, ów Konkurs przygotowywali opiekunowie i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących z Węgierskiej Górki. Pod krzyżem Milenijnym na Bendoszce Wielkiej, kiedy rozwinięto sztandary a aura chciała pomieszać szyki organizatorów stała się rzecz niecodzienna. Siępawica i chmury, które przywlekły się znad Słowacji w sposób niemalże cudowny rozpłynęły się w trakcie Mszy Świętej.
Ogarnęła mnie pewna refleksja - jak dobrze, że mamy tam  na niebiosach naszego patrona - Błogosławionego Jana Pawła II, który nie tylko roztacza swą opiekę nad nami ale wielokrotnie przy różnych okazjach turystycznych daje nam dowody cudownych ingerencji. Ksiądz Kardynał Karol Wojtyła w czasie wizytacji parafii w Rycerce Górnej w 1972 roku w swym powitalnym kazaniu powiedział m.in.

Każdy człowiek wierzący widzi w Bożym Świetle jak wielką sprawą jest całe Jego życie, całe Jego powołanie - Jego praca, Jego modlitwa i Jego rodzina, to wszystko są wielkie sprawy Boże tylko człowiek musi je widzieć jako Boże sprawy. I właśnie dlatego potrzebna jest mu wiara.”

Te słowa kardynała znakomicie oddają atmosferę spotkań na szlakach papieskich - i przypominają, że człowiekowi do życia nie tylko potrzebny jest chleb ale i wiara którą może góry przenosić. Myślę, że spotkania pod krzyżem na Bendoszce w majowym zadurzeniu przyrodą mogą tylko cementować naszą brać turystyczną bez posądzenia nad o dewocje i odpustową cukierkowość. Spotkania pamięci o naszym Patronie są dla nas wyzwaniem ale i obowiązkiem i dlatego cieszy mnie fakt, że coraz więcej dzieci i młodzieży w nich uczestniczy - bo my przeminiemy ale nasze wnuki będą pamiętać i trwać w wierze.

 

Prezes Koła PTTK w Węgierskiej Górce

Tadeusz Gołuch

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Kol. Jana Talika

 


Facebook