Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 09 maja 2024 imieniny: Grzegorz, Katarzyna, Karolina
Westerplatte Południa – obraz historii męstwem malowanej.

Gmina Węgierska Górka w 1939 roku podczas wojennej zawieruchy zapisała się w historii Polski przykładem męstwa, zyskując zaszczytne miano „Westerplatte Południa”.

W ramach zadania „Westerplatte Południa – obraz historii męstwem malowanej” realizowanego przez Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka, a dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” na jednej ze ścian Hali Widowiskowo-Sportowej w Węgierskiej Górce powstał mural.  Odnosi się on do wydarzeń z początku września 1939 roku, które rozegrały się na terenie naszej małej ojczyzny. Mural to atrakcyjna forma artystycznego wyrazu, a mural niosący przesłanie pozwoli na zainteresowanie lokalną historią młodszych mieszkańców naszej gminy oraz turystów.

Mural prezentuje dwie, zasłużone dla przebiegu wydarzeń z września 1939 roku postaci. Pierwszą jest major Kazimierz Czarkowski - dowódca Korpusu Ochrony Pogranicza "Berezwecz", drugą - kapitan Tadeusz Semik, który dowodził Kompanią Forteczną Węgierska Górka. W centrum znajduje się archiwalna fotografia, która dokumentuje przekazanie ciężkiego karabinu maszynowego znajdującego się na wozie przystrojonym w kwiaty. Był to dar społeczności z Węgierskiej Górki, przekazany żołnierzom KOP-u przez pracowników miejscowej huty.

Po prawej stronie obok zdjęcia można zobaczyć żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza (stoi on przy autentycznym słupie granicznym), oddziału, który pełnił służbę w ochronie południowej granicy państwa polskiego i który brał bezpośredni udział w walkach z najeźdźcą. Po stronie lewej widnieje postać harcerza trzymającego flagę Polski. Ta postać upamiętnia wkład, jaki poczyniły w trakcie obrony Węgierskiej Górki hufce harcerskie. Harcerze byli gońcami, przekazywali na froncie informacje za pomocą gołębi pocztowych do miejsc, w których prowadzone były walki.

Dramaturgię wydarzeń wojennych ma przywoływać umieszczona na obu końcach muralu kompozycja rozpadającej się ziemi (symbol naszej ziemi ojczystej - ojczyzny), która przez działania wojenne, bombardowania agresora rozpada się na kawałki, natomiast wzbijające się w powietrzu gołębie są kontrastem w stosunku do samolotów i symbolizują „gołąbka pokoju” – nadzieję, ponieważ, my Polacy zostaliśmy zaatakowani i zmuszeni do bronienia swojej wolności. Gołębie nawiązują także do wspomnianej wcześniej łączności informacyjnej czynionej przez harcerzy na froncie. Tło muralu, dzięki zastosowanej kolorystyce, kojarzy się z symbolem narodowym – flagą Polski. Tło przedstawia także góry – scenerię, w której toczyły się walki.

Po prawej stronie umieszczeni są walczący w okopach żołnierze KOP-u. Po stronie lewej symbol obrony Węgierskiej Górki - fort „Wędrowiec” z żołnierzem KOP-u uzbrojonym w karabin ckm, który na dachu schronu miał swoje stanowisko obronne.

Mural jest współczesnym medium kierowanym do ludzi, a upamiętnia ludzi, którzy walczyli o to, byśmy obecnie żyli w wolnym kraju. Jest hołdem dla: żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, lokalnych harcerzy oraz mieszkańców Węgierskiej Górki i okolicznych wsi. Ma przypominać o wspólnym trudzie oraz poświeceniu, jakie wznieśli Oni w obronę Węgierskiej Górki i ojczyzny.

 

 

Facebook