Zadzwoń do nas

Dziś jest niedziela 05 maja 2024 imieniny: Irena, Waldemar, Iryda
Szlak schronów bojowych w gminie Węgierska Górka

Szlak schronów bojowych z 1939 r. swój początek ma na bulwarach w Węgierskiej Górce tuż obok mostu wiszącego na rzece Sole. Przechodząc przez most, wspinamy się około 200 metrów, by dojść na drogę tzw. „Trakt Cesarski”, skąd idąc pod górę, docieramy do pierwszego schronu z 1939 r. o kryptonimie „Waligóra”.

Idąc dalej w dół zbocza, dochodzimy do następnego schronu, tj. „Włóczęgi”, który niestety nie jest udostępniony do zwiedzania, gdyż na jego stropie nadbudowano w latach 50. ubiegłego wieku dom mieszkalny.

Wchodząc z powrotem na odcinek „Traktu Cesarskiego”, osiągamy most na rzece Sole – tzw. junacki. Zanim do niego dotrzemy przystajemy przy tablicy pamiątkowej ku czci dowódcy Obrony Węgierskiej Górki z września 1939 r. mjr. Kazimierza Czarkowskiego.

Dalszy przebieg trasy to dojazd do głównej drogi Żywiec – Zwardoń, skąd skręcając w lewo, idziemy około 300 m główną drogą aż dojdziemy do ronda. Tam kierujemy się na miejscowość Żabnica. Idąc wzdłuż drogi, po około 1 km docieramy do schronu „Wędrowiec”, który jest udostępniony zwiedzającym jako Izba Pamięci.

Po zwiedzeniu „Wędrowca” udajemy się dalej główną drogą w stronę Żabnicy, gdzie dochodzimy do ulicy Łagodnej i nią kierujemy się w stronę kolejnego schronu o kryptonimie „Wąwóz”. 

Wychodząc ze schronu „Wąwóz”, kierujemy się na północ w stronę schronu „Wyrwidąb”. Wychodząc przez pola na szczyt wzgórza Bukowina, widzimy schron, który jest ostatnim punktem naszej wędrówki.

Facebook