Zadzwoń do nas

Dziś jest środa 08 maja 2024 imieniny: Stanisław, Eryk, Liza
Śladami historii - szlak kulturowy w gminie Węgierska Górka

Obszar pogranicza polsko-słowackiego jest miejscem, w którym dziedzictwo kulturowe społeczeństwa jest bardzo widoczne. Chcąc ukazać jego ciągłość czasową, przestrzenną oraz podobieństwo procesów cywilizacyjnych w obu powyższych państwach, gmina Węgierska Górka wraz z gminą Namestovo w Żylińskim Kraju Samorządowym (Słowacja) zdecydowały się wziąć udział w projekcie „Śladami historii - szlak kulturowy w gminie Węgierska Górka”, dofinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego realizacja została zaplanowana na okres od kwietnia do września 2019 roku.

Celem projektu jest zwiększenie poziomu zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego przez odwiedzających i mieszkańców.

Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka chce wykorzystać poprzemysłową zabudowę z wieku XIX i XX do stworzenia szlaku związanego z początkiem rozwoju przemysłu w gminie Węgierska Górka. Szczególnie ważnym miejscem na szlaku kulturowym, który zostanie stworzony w ramach projektu, jest związana z działalnością Habsburgów, odlewnia żeliwa i towarzysząca jej zabudowa.

Owy szlak kulturowy będzie łączył się z transgranicznym Głównym Szlakiem Beskidzkim, dzięki czemu turyści będą mogli zapoznać się z lokalną historią a następnie powrócić do dalszej wędrówki.

Szlak będzie miał swój początek przy Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka. Zostanie do niego opracowana mapa, folder oraz 12 tablic informacyjnych. W celu promocji szlaku zostaną zorganizowane dwie wycieczki, w których weźmie udział nasz słowacki partner oraz spotkanie podsumowujące, w trakcie którego uczniowie oraz nauczyciele
ze strony polskiej i słowackiej, wezmą udział w grze terenowej. Będzie ona przebiegać nowo stworzonym szlakiem „Etnografia i rzemiosło w Węgierskiej Górce”. Kolejnym założeniem projektu jest organizacja dwóch wycieczek na Słowację, w trakcie których zapoznamy się z dziedzictwem kulturowym gminy Namestovo.      

Facebook