Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 25 lipca 2024 imieniny: Jakub, Krzysztof, Walentyna
Data rozpoczęcia imprezy
2024-07-07
Data zakończenia imprezy
2024-07-07
Koncert Organowy

Odbywające się w gminie Węgierska Górka koncerty organowe cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Również i w tym roku przygotowaliśmy dla Państwa niecodzienną ucztę muzyczną.

Serdecznie zapraszamy na KONCERT ORGANOWY w wykonaniu Michała Markuszewskiego. To niewątpliwie wyjątkowe wydarzenie odbędzie się w kościele Przemienienia Pańskiego w Węgierskiej Górce w niedzielę 7 lipca 2024 r. Zapraszamy na godzinę 19.00.

 

Michał Markuszewski

Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, organy (J. Grubich), fortepian (K. Gierżod). W 2007 roku ukończył studia (specjalizacja - improwizacja organowa) na Universität der Künste w Berlinie w klasie prof. Wolfganga Seifena. W 2008 roku ukończył studia podyplomowe w klasie mistrzowskiej prof. Christopha Bosserta w Hochschule für Musik w Würzburgu.

Od 2012 roku jest wykładowcą na Wydziale Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2013 roku uzyskał tytuł Doktora Sztuki Muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka, nadany przez Radę Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W roku 2018 ta sama Rada Wydziału przyznała mu tytuł Doktora Habilitowanego. Od października 2022 jest profesorem UMFC w Warszawie.

Do jego największych osiągnięć należą: II nagroda w konkursie Polskiej Muzyki Organowej XX wieku w Legnicy (1998), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumii (2000) i wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworów Jana Sebastiana Bacha oraz nagroda prezydenta miasta Gdańsk, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Zürychu-Wiedikon (2007).

Wystąpił z ponad 700 recitalami w prestiżowych salach koncertowych oraz na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach w Polsce, na Litwie, Słowacji, Ukrainie, Białorusi, Wyspach Alandzkich, w Andorze, Austrii (katedra w Grazu, St. Florian), Czechach, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Portugalii, Luxembourgu, Belgii, Francji (Katedra Notre-Dame w Paryżu), Finlandii, Norwegii, Rosji (Katedra Katolicka w Moskwie), Szwajcarii (sala Kultur Kongreszentrum Luzern), Wielkiej Brytanii (Katedra św. Pawła), we Włoszech oraz ponad 250 miastach w Niemczech (Gedächtnis-Kirche Berlin, Berliner Konzerthaus, Stadthalle Wuppertal, Marienbasilika Kevelaer, Bottrop-OrgelPLUS, Audimax Bochum, Maria Laach, Stiftskirche Tübingen, Schwäbisch Gmünd, Basilika Weingarten, Ulmer Münster, Abtei Marienstatt, St. Lambertus in Düsseldorf, katedry w Altenbergu, Bremie, Fuldzie, Paderbornie i Würzburgu). Koncertował również w Stanach Zjednoczonych (Katedra Narodowa w Waszyngtonie, Kościół St. Thomas w Nowym Jorku), Hong-Kongu (Hong-Kong Cultural Center) oraz na dalekiej Syberii.

Dokonał również wielu nagrań płytowych (Organum Classics, Label Harp, DUX). Dwie jego płyty nagrane na zabytkowych organach Kościoła Reformowanego w Warszawie (DUX 0707) oraz na zabytkowych organach Śląska Opolskiego nominowane były w dwóch kategoriach do nagrody FRYDERYK. Nagrywał również dla Polskiego Radia, Niemieckiego Radia SDR, Radia Czeskiego oraz telewizji.

Z jego inicjatywy i pod jego nadzorem w latach 2004-2008 odrestaurowano zabytkowe organy (firmy Schlag und Söhne z 1900 roku) w kościele Ewangelicko- Reformowanym w Warszawie, gdzie od 2004 roku pełni funkcję organisty.

W 2018 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.

 

 

Program koncertu:

  1. Michał Markuszewski(*1980)

            Uwertura (improwizacja na podany temat) 

  1. Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Symfonia z 29. kantaty „Wir danken Dir" (opracowanie M. Duruflé)

Aria Schäfe können sicher weiden z Kantaty BWV 208 Was mir behagt, ist nur die muntre Jagd!

Chorał ze 147. kantaty „Jesu bleibet meine Freude"

  1. Niels Wilhelm Gade (1817-1890)

Uroczyste preludium n.t.: "Lobet den Herren"

  1. Henri Constant Gabriel Pierné (1863-1937)

Z cyklu Trois Pièces op. 29

Prélude, Cantilene

  1. Michał Markuszewski(*1980)

3 opracowania pieśni (improwizacja)

  1. Alexandre Guilmant (1837-1911)

Marsz n.t.: "Lift up your Heads" G.F.Händla op. 15

  1. Marco Enrico Bossi (1861-1925) 

Ave Maria op. 104 nr 2

  1. Michał Markuszewski(*1980)

Fantazja na podany temat (improwizacja w stylu romantycznym)

Facebook