Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 25 lipca 2024 imieniny: Jakub, Krzysztof, Walentyna
Brzmienie tradycji, czyli warsztaty z heligonką

Dziś w Chacie Regionalnej w Węgierskiej Górce odbyło się pierwsze z cyklu spotkań warsztatowo-pokazowych dotyczących heligonki. To wyjątkowe wydarzenie jest częścią projektu „Brzmienie tradycji – Międzynarodowy Konkurs Heligonistów”, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.

Naszym prelegentem był Maksymilian Czerwiński, który jest nie tylko heligonistą z pasji i zawodu, ale również instruktorem gry oraz budowniczym tych unikalnych instrumentów. Podczas spotkania przybliżył uczestnikom tajniki heligonki i innych instrumentów diatonicznych. Uczestnicy mieli okazję zajrzeć do wnętrza heligonki, zrozumieć, jak działają jej poszczególne elementy, oraz zapoznać się z różnymi technikami gry.

Spotkanie nie ograniczało się jedynie do teorii. Na zakończenie warsztatów, chatę wypełniły dźwięki heligonek, tworząc niesamowitą atmosferę i zachęcając do udziału w kolejnych spotkaniach. Była to doskonała okazja, aby na własne uszy przekonać się o pięknie i bogactwie brzmienia tego tradycyjnego instrumentu.

Kolejne warsztaty będą dotyczyły następujących tematów:

  • Historia heligonki na Żywiecczyźnie – czwartek, 11 lipca,
  • Heligonka jako instrument obrzędowy – wtorek, 16 lipca,
  • Heligonka współcześnie – czwartek, 18 lipca.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na godzinę 17.00 do Chaty Regionalnej w Węgierskiej Górce! Nie przegapcie okazji, aby poznać bliżej te niezwykłe instrumenty i zgłębić wiedzę na temat ich historii oraz współczesnego wykorzystania. Do zobaczenia!


Facebook