Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 25 lipca 2024 imieniny: Jakub, Krzysztof, Walentyna
Koncert organowy

Co powoduje tak wielkie wzruszenie

w tej mowie dźwiękiem nazywanej?

Co powoduje serca uwięzienie,

gdy (właśnie ten) ostatni dźwięk dotyka fortepianu?

Dlaczego Ten akord zapada tak ciężko,

że oddychać nie chcesz dopóki nie minie?

Dlaczego nastraja cię zwycięsko,

Ten właśnie akord… póki nie zaginie…

Mowa dźwięków duszy zapisana w czasie,

każda jej sylaba perłą na atłasie. Targa tobą,

wzrusza dreszczem, trzepotaniem,

serca arytmią, wezbraniem.

 

Fragmentem wiersza Cezarego Macieja Dąbrowskiego "Mowa dźwięków" przywitaliśmy uczestników koncertu organowego w wykonaniu Pana Michała Markuszewskiego, który odbył się dziś w kościele Przemienia Pańskiego w Węgierskiej Górce.

Nasz gość to absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Ukończył  studia w Berlinie o specjalizacji improwizacja organowa. Od 2012 roku jest wykładowcą na Wydziale Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Do jego największych osiągnięć należą: II nagroda w konkursie Polskiej Muzyki Organowej XX wieku w Legnicy, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumii, wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworów Jana Sebastiana Bacha oraz nagroda prezydenta miasta Gdańsk, III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Zürychu.

Michał Markuszewski wystąpił z ponad siedmiuset recitalami w prestiżowych salach koncertowych oraz na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach w Polsce, i za granicą. Dokonał również wielu nagrań płytowych, dwie jego płyty nagrane na zabytkowych organach Kościoła Reformowanego w Warszawie oraz na zabytkowych organach Śląska Opolskiego nominowane były w dwóch kategoriach do nagrody FRYDERYK. Nagrywał również dla radia oraz telewizji. Z jego inicjatywy i pod jego nadzorem odrestaurowano zabytkowe organy w kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie, gdzie od 2004 roku pełni funkcję organisty. W 2018 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.

W kościele Przemieniania Pańskiego, w którym mieliśmy możliwość się spotkać dzięki gościnności ks. proboszcza Henryka Zątka oraz zaangażowaniu pana Jerzego Sobla, znajdują się jedne z największych na Podbeskidziu 36-głosowe organy piszczałkowe. Ten wyjątkowy instrument w połączeniu z talentem pana Michała Markuszewskiego stanowił gwarancję niezapomnianego wieczoru, pełnego wspaniałych dźwięków i artystycznych uniesień.

Muzyka organowa od wieków fascynuje słuchaczy swoim wyjątkowym brzmieniem i bogactwem dźwięków. Organy, nazywane często „królem instrumentów”, potrafią wydobyć zarówno subtelne i delikatne tony, jak i potężne, majestatyczne dźwięki. Muzyka organowa jest znana z głębokiego oddziaływania na emocje słuchaczy. Potrafi wzruszać, inspirować i wprowadzać w stan zadumy. Dzięki swojej złożoności, różnorodności i głębi, pozostaje jednym z najwspanialszych i najbardziej inspirujących gatunków muzycznych, zdolnym do poruszenia serc i umysłów słuchaczy na całym świecie. Wierzymy, że i Państwa serca zostały dziś poruszone za sprawą koncertu w wykonaniu pana Michała Markuszewskiego.

Program koncertu był bardzo imponujący:

  1. Michał Markuszewski(*1980)

            Uwertura (improwizacja na podany temat) 

  1. Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Symfonia z 29. kantaty „Wir danken Dir" (opracowanie M. Duruflé)

Aria Schäfe können sicher weiden z Kantaty BWV 208 Was mir behagt, ist nur die muntre Jagd!

Chorał ze 147. kantaty „Jesu bleibet meine Freude"

  1. Niels Wilhelm Gade (1817-1890)

Uroczyste preludium n.t.: "Lobet den Herren"

  1. Henri Constant Gabriel Pierné (1863-1937)

Z cyklu Trois Pièces op. 29

Prélude, Cantilene

  1. Michał Markuszewski(*1980)

3 opracowania pieśni (improwizacja)

  1. Alexandre Guilmant (1837-1911)

Marsz n.t.: "Lift up your Heads" G.F.Händla op. 15

  1. Marco Enrico Bossi (1861-1925) 

Ave Maria op. 104 nr 2

  1. Michał Markuszewski(*1980)

Fantazja na podany temat (improwizacja w stylu romantycznym)

 

Na zakończenie wydarzenia w imieniu uczestników i organizatorów: władz gminy Węgierska Górka, Ośrodka Promocji Gminy Węgierska Górka oraz Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie, na ręce pana Michała Markuszewskiego wyrazy uznania i podziękowania za koncert złożyła pani Sabina Tomiczek – sekretarz gminy Węgierska Górka.

Dziękujemy wszystkim za wspaniały wieczór i już dziś zapraszamy na kolejne koncerty organowe.


Facebook