Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 25 lipca 2024 imieniny: Jakub, Krzysztof, Walentyna
Heligonka – spotkania warsztatowo-pokazowe

Serdecznie zapraszamy cztery spotkania warsztatowo-pokazowe w Chacie Regionalnej w Węgierskiej Górce (ul. Zielona 22). odbywające się w ramach projektu: “Brzmienie tradycji – Międzynarodowy Konkurs Heligonistów” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.

Będą to żywe spotkania z muzyką, a przede wszystkim przestrzeń do wspólnego działania i tworzenia. Uczestnicy poznają budowę heligonki i proces jej powstawania. Dowiedzą się także o tradycyjnych melodiach charakterystycznych dla regionu, które wybrzmiewają podczas lokalnych obrzędów i zwyczajów.

Harmonogram spotkań prezentuje się następująco:

  • 9 lipca 2024, godz. 17.00

Heligonka i inne rodzaje instrumentów diatonicznych. Sposoby nauki gry

  • 11 lipca 2024, godz. 17.00

Historia heligonki na Żywiecczyźnie

  • 16 lipca 2024, godz. 17.00

Heligonka jako instrument obrzędowy

  • 18 lipca 2024, godz. 17.00

Heligonka współcześnie

 

Każde z wydarzeń będzie bogate nie tylko w teorię, ale także praktykę i muzykę. Nie musisz być muzykiem, czy heligonistą, bowiem zajęcia są skierowane do wszystkich - i fachowców, i amatorów.

Naszym prelegentem będzie Maksymilian Czerwiński - heligonista z fachu i zamiłowania. Edukację muzyczną odebrał od Czesława Węglarza. Swoją pasją do heligonki dzieli się w Fundacji Braci Golec, gdzie od 2017 roku prowadzi naukę gry na heligonce. Laureat międzynarodowych konkursów i festiwali folklorystycznych. Do najważniejszych osiągnięć należą: „Złote Zbyrkadło” na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, I miejsce w Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich im. Kazimierza Uszyńskiego w Ciechanowcu, I miejsce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, I miejsce „Oscadnicka Heligonka” w Oscadnicy na Słowacji. Współtworzy unikatową kapelę „Dejcie Spokój”. Od dziecięcych lat swoje góralskie korzenie pielęgnuje w zespole regionalnym „Magurzanie” z Łodygowic.

Zapowiada się bardzo owocny czas, bądźcie z nami! Wstęp wolny!


Facebook