Zadzwoń do nas

Dziś jest piątek 21 czerwca 2024 imieniny: Alicja, Marta, Alojz
„Cisza i refleksja. Górskie krajobrazy” - wernisaż wystawy prac fotograficznych Pawła Motyki

Dzisiejszego wieczoru w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które pozwoliło nam zagłębić się w różnorodność form artystycznego wyrazu i obcować ze sztuką w wielu wymiarach. Rozpoczęliśmy koncertem muzyki polskiej, by następnie udać się w podróż literacko-fotograficzną po górskich szczytach i graniach.

Na naszą scenę zaprosiliśmy młodych artystów z zespołu Fiber Fusion. To zespół działający od kilku lat w Domu Kultury Włókniarzy pod opieką mieszkańca naszej gminy - pana Dariusza Klimka. Zespół gra szeroko rozumianą muzykę popularną. Grupę tworzy ponad 15 osób w różnym wieku, co pokazuje, że w muzyce liczy się nie metryka, a talent oraz zamiłowanie do śpiewu i gry na instrumentach. Próby zespołu są wypełnione uśmiechem i pozytywną energią, którą artyści dzielą się na koncertach, prezentując widowni różnorodny repertuar.

Muzycy i wokaliści: Katarzyna Konicka, Weronika Zoń, Gabriela Maciejny, Justyna Dudek, Nikola Filipek, Janek Michalik, Dawid Bujak, Jakub Zamarlik, Krzysztof Lorek, Tymoteusz Szkrobol, Radosław Niemczycki zaprezentowali znane i lubiane przeboje polskiej muzyki rozrywkowej.

I tak jak w życiu jest czas na zabawę, ale i czas na refleksję i zadumę, tak i my zakończyliśmy muzyczną wędrówkę, by wyruszyć ze swoim plecakiem, bagażem doświadczeń do krainy ciszy i refleksji. W góry pozwoliła się nam przenieść poezja Tadeusza Gołucha.

Tadeusz Gołuch to poeta, rzeźbiarz, twórca ludowy, przewodnik. Osoba o ogromnej wrażliwości i duszy artysty. Miłośnik gór. Człowiek wielu pasji i talentów. Człowiek, któremu gmina Węgierska Górka wiele zawdzięcza, jego zaangażowanie w życie społeczno-kulturalne i rozwój turystyki jest nie do przecenienia. Poprzez publikację „Zamyślenia i żałości” autor zabiera nas w nostalgiczną podróż po górskich szlakach, stromych zboczach oraz dopuszcza nas do bardzo intymnych i bolesnych chwil walki o zdrowie i życie, do momentów, gdy trudne przeżycia zmieniają postrzeganie świata, rzeczywistości i ludzi.

Wsłuchaliśmy się w wiersz pochodzący z tomiku „Zamyślenia i żałości”:

 

“IDŹ CZŁOWIECZE”

Idź człowiecze

Małej wiary

W serce gór

I poszukaj miejsca

Gdzie cisza wciąż śpi

I wsłuchaj się w nią

Posłuchaj jak tętni

Rytmem niebywałym

Potokiem spływającym kaskadami

Więc idź pod jego nurt

Aż dojdziesz

Do pierwszej kropli

Tu się zatrzymaj

Zadumaj się

I trwaj aż usłyszysz zew

Który źródłem twoim jest.

 

W tym nostalgicznym tonie zanurzyliśmy się w wystawie Pana Pawła Motyki – „Cisza i refleksja. Górskie krajobrazy.” Paweł Motyka jest fotografem, miłośnikiem gór i przyrody. Mieszka w sercu Beskidów i jest z nimi związany od dziecka. Fotografią zajmuje się od najmłodszych lat, co doskonale uzupełnia się z jego górską pasją. Uwielbia fotografować krajobraz i lokalny folklor, co najlepiej widać na zdjęciach. Jego fotografie zachwycają, dają spokój i przynoszą chwilę zadumy. Wystawę będzie dostępna przez najbliższy miesiąc.  

Dziękujemy wszystkim za wspaniały wieczór.  


Facebook