Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 18 kwietnia 2024 imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
 Moja pasja – wystawa rękodzielnictwa

Talent podziwiamy. Talenty szanujemy. O talentach marzymy. Talentów zazdrościmy. Talenty pożądamy. Talent to (nie) wszystko! Musi być jeszcze pasja!

Na spotkaniu w Klubie Seniora w Ciścu podziwiałyśmy PASJĘ naszej koleżanki Krystyny Jarco.  Na wystawie przedstawiła niewielką część swoich prac rękodzielniczych, głownie robionych szydełkiem.

Pani Krystyna od dzieciństwa zajmuje się szydełkowaniem. Umiejętności przejęła od swojej mamy, która szydełkowała, robiła na drutach i haftowała, dekorując tym samym wnętrze domu. Z mamą robiła szydełkiem obrusy, serwety, firany do okien. Praca nad jedną dużą firaną trwała nawet pół roku.

Po założeniu rodziny, mimo wielu zajęć rodzinnych i zawodowych, nie zrezygnowała ze swojej pasji. Szydełkowała nicią bawełnianą, tworząc koronkowe piękne obrusy, bieżniki. Na potrzeby własnej rodziny Krystyna również robiła na drutach, haftowała oraz szyła.  Obecnie szydełkiem wyczarowuje serwetki oraz ozdoby choinkowe, zwierzęta, czy okolicznościowe ozdoby, np. na Komunię Świętą,  ślub.

Na wystawie znalazły się dwie prace wykonane w bardzo trudnej technice „frywolitki”, w której szydełko jest zastąpione igłą.

Pani Krystyna mówi, że ważne jest, by po zakończeniu robótki - usztywnić ją i wysuszyć w odpowiedniej formie. Swoje prace najczęściej rozdaje w prezencie – rodzinie i znajomym. Drugą jej pasją jest pieczenie. Często była proszona o zrobienie wypieków na uroczystości rodzinne. Obecnie robi chatki oraz choinki piernikowe.

Pani Krysia czyni nie tylko swoje życie szczęśliwym, ale i wszystkich tych, którzy korzystają z owoców jej talentu i pasji. Życzymy wielu pomysłów i dalszej takiej wytrwałości w tworzeniu małych cudeniek!

 

Tekst i fot. Zofia Pajestka-Jurasz

 


Facebook