Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 18 kwietnia 2024 imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław
„O rybaku i złotej rybce”, czyli spotkanie z klasyką literatury dziecięcej

Literacka lokomotywa pędzi w najlepsze! W poniedziałek 2 października jej stacją docelową była Gminna Biblioteka Publiczna w Węgierskiej Górce.

Czekających na nią małych pasażerów spotkało wiele niespodzianek. Dzieci miały okazję zapoznać się z klasyką literatury rosyjskiej. Z zaciekawieniem wysłuchały pisanej wierszem bajki autorstwa Aleksandra Puszkina „O rybaku i złotej rybce”. Kolejnym zadaniem było własnoręczne wykonanie i ozdobienie głównych postaci z bajki. Dwie sąsiadujące ze sobą drużyny, korzystając z przygotowanych wcześniej materiałów, wyrysowały i ubrały postaci Rybaka i jego żony. Dzieci wspaniale poradziły sobie z tym wyzwaniem. Później opowiedziały o swoich własnych marzeniach oraz o tym, czy w codziennym życiu one również mogą być dla innych taką „Złotą Rybką”, potrafiącą dawać radość, pomocną i wspierającą bliskich w realizowaniu ukrytych w sercu marzeń. W bardzo mądry i dojrzały sposób potrafiły także ocenić złe i chciwe zachowanie żony biednego Rybaka. Ale to jeszcze nie był koniec zajęć! Mali uczestnicy udali się bowiem do przygotowanych dla nich stołów warsztatowych, gdzie wykonali rybki-pacynki i przygotowali całą scenerię podwodnego świata, tworząc wspólnymi siłami miejsce do inscenizacji i zaprezentowania swoich krótkich przedstawień inspirowanych wysłuchaną wcześniej bajką.

Działanie realizowane w ramach projektu „Literacka lokomotywa – promocja czytelnictwa poprzez warsztaty edukacyjne i niecodzienne spotkania z literaturą” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 


Facebook