Zadzwoń do nas

Dziś jest sobota 24 lutego 2024 imieniny: Maciej, Bogusz, Modest
V FOLK DAY

21 lipca już po raz piąty spotkaliśmy się w Węgierskiej Górce na imprezie Folk Day.

W wydarzeniu wzięło udział wielu utalentowanych artystów ludowych z Polski jak i zza granicy. Uroczystego rozpoczęcia XV Międzynarodowego Konkursu Heligonistów dokonał Wójt Gminy Węgierska Górka Pan Piotr Tyrlik. Głównym celem konkursu jest popularyzacja oraz ochrona dziedzictwa kultury ludowej górali z Polski, Słowacji oraz Czech. Konkurs przyciągnął wielu wspaniałych muzyków, którzy zachwycali swoimi talentami. Na scenie zaprezentowało się blisko pięćdziesięciu heligonistów.

Jury w składzie: Czesław Węglarz, Marcin Biegun, Bartek Rybka przyznało następujące nagrody:

Kategoria dzieci do lat 9:

I - KAROL GRUSZKA

II - MATEJ KYSEL, STANISLAV KOVALIČEK

III - MICHAŁ SUCHANEK, NATÁLIA BANIČIAROVÁ

Kategoria dzieci 10-14 lat:

I - LUCIA  HALADEJOVÁ, SIMONA MÁRIA HALVONIKOVÁ

II - BARTŁOMIEJ MOTYKA

III - SIMONA KAŠUBOVA, KAMIL GRYGNY

Kategoria zespoły:

I - STEFAN KUBAČAK, LUBOŠ KUBAČKA, KATARINA KUBAČAKOVA

II  - MILOŠ PONIŠT, SLÁVKA PONIŠTOVÁ

III - ALEX BENKO, STELLA GAVLASOVÁ, ONDREJ ZUCHA,

Nagroda specjalna:

HELIGÓNKOVÝ ZESPOL: 17 OSÓB POD KIERUNKIEM MGR JARKY JELINKOVEJ

Kategoria dorośli:

I  - SLÁVKA PONIŠTOVÁ

II - STEFAN KUBAČAK, PIOTR ZEMAN

III - KATARINA KUBAČAKOVA, MARIA ZAJĄC

W tym roku nagroda publiczności trafiła do MARII ZAJĄC.

Prócz muzyków grających na heligonkach na scenie zaprezentowały się zespoły regionalne. Wystąpili: „Mały Haśnik” z Żabnicy, Zespoły Regionalne „Małe Cisy” i „Górecka”, kapele Romanka, Grapa oraz Wróble.

W czasie imprezy można było posmakować kuchni regionalnej: chleba ze swojskim smalcem, pysznych placków ziemniaczanych pieczonych przez „Haśniki”, czy prażuchów przygotowanych przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Żabnicy. Została również przeprowadzona akcja charytatywna dla Mai Galicy, na stoiskach można było zakupić znakomite ciasta, kawę, herbatę, czy rękodzieło. Dochód zostanie przeznaczony na leczenie dziewczynki. Na zakończenie imprezy przewidziano potańcówkę przy muzyce góralskiej, granej przez kapele.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy wsparli organizację V Święta Folkloru w gminie Węgierska Górka, a w szczególności niezastąpionemu Marcinowi Biegunowi, najlepszym konferansjerom, superfotografowi, znakomitym muzykom, niezawodnym paniom z Koła Gospodyń Wiejskich Żabnica, druhom z OSP Cisiec oraz ekipie Maja Baja! Za wsparcie w sposób szczególny dziękujemy Euroregionowi Beskidy.


Facebook