Zadzwoń do nas

Dziś jest sobota 24 lutego 2024 imieniny: Maciej, Bogusz, Modest
VII Dyktando Gwarowe: „Nigdy nie zaginie górolskie godanie”

Dyktando Gwarowe im. Renaty Madejczyk to już tradycja w gminie Węgierska Górka. Tegoroczna, siódma edycja, podobnie jak w latach poprzednich, przyciągnęła uczestników nie tylko z naszej gminy, ale także z gmin ościennych. Wszystkich przybyłych przywitał Marian Kurowski – zastępca wójta gminy Węgierska Górka.

Na uczestników – uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych – czekało nie lada wyzwanie. Konkurs składał się z dwóch części. Można było wziąć udział w jednym etapie (pisemnym) lub w obu (pisemnym oraz ustnym). W części pisemnej mieliśmy dwudziestu pięciu uczestników, zaś w ustnej – piętnastu. Na pamiątkę udziału w dyktandzie każdy otrzymał okolicznościowy kubek.

Część pisemna łączyła się ze znajomością gwary dorzecza Górnej Soły. Czytany tekst gwarowy należało zapisać w języku gwarowym, a następnie „przetłumaczyć” na język literacki. Uczestnicy mieli także za zadanie wyjaśnić znaczenie wyrazów i zwrotów gwarowych, rozwiązać krzyżówkę oraz przypisać nazwy do rysunków przedstawiających regionalne narzędzia.

W części ustnej należało wygłosić jeden tekst mówiony prozą lub wierszem. Czas trwania występu nie mógł przekroczyć 3 minut. Jury - w składzie: Barbara Brączek-Musur, Jadwiga Hutyra i Marcin Biegun - oceniało: autentyczność gwary, dobór tekstu do okoliczności (do tematu, osoby, stroju), ogólny wyraz artystyczny, interpretację tekstu, autentyczność stroju i ewentualnych rekwizytów.

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w dyktandzie. Przygotowania do tego konkursu wymagają bowiem wiele wysiłku i pracy.

Pragniemy podziękować także życzliwym nam osobom, które zaangażowały się w przygotowanie tego wydarzenia: Piotrowi Motyce, Jolancie Trzeciak, Barbarze Brączek-Musur, Jadwidze Hutyrze, Marcinowi Biegunowi i Związkowi Podhalan – Oddziałowi Górali Żywieckich oraz wszystkim, którzy wsparli nas finansowo, a byli to:  Nadleśnictwo Węgierska Górka, Beskid Ekosystem, Jarmark Bis, Tadeusz Fiedor, Iwona Kopeć, Genowefa Śleziak, Marcin Ziętek, Jan Fulat.

Podsumowanie konkursu i uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w sobotę 30 marca o godz. 17:00 w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka! Wydarzenie będzie połączone z koncertem Składu Niearchaicznego.

Serdecznie zachęcamy do udziału!

 


Facebook