Zadzwoń do nas

Dziś jest sobota 24 lutego 2024 imieniny: Maciej, Bogusz, Modest

Dyktando Gwarowe im. Renaty Madejczyk to już tradycja w gminie Węgierska Górka. Tegoroczna - już szósta - edycja przyciągnęła uczestników zarówno z naszej gminy, jak i gmin ościennych. Wszystkich przywitał Wójt Piotr Tyrlik, który zawsze chętnie wspiera inicjatywy mające na celu promowanie kultury lokalnej.

Na uczestników - uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych - czekało nie lada wyzwanie. Konkurs składał się z dwóch części. Można było wziąć udział w jednym etapie (pisemnym) lub w obu (pisemnym oraz ustnym).

Część pisemna łączyła się ze znajomością gwary dorzecza Górnej Soły. Czytany tekst gwarowy należało zapisać w języku gwarowym, a następnie „przetłumaczyć” na język literacki. Uczestnicy mieli także za zadanie wyjaśnić znaczenie wyrazów i zwrotów gwarowych, rozwiązać krzyżówkę oraz przypisać nazwy do rysunków przedstawiających regionalne narzędzia.

W części ustnej należało wygłosić jeden tekst mówiony prozą lub wierszem. Czas trwania występu nie mógł przekroczyć 3 minut. Jury oceniało: autentyczność  gwary, dobór tekstu do okoliczności (do tematu, osoby, stroju), ogólny wyraz artystyczny (interpretacja tekstu), autentyczność stroju i ewentualnych rekwizytów.

W części pisemnej mieliśmy dwudziestu pięciu uczestników, zaś w ustnej – dziesięciu. Na pamiątkę udziału w dyktandzie każdy otrzymał okolicznościowy kubek.

Podsumowanie konkursu i uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w sobotę 21 kwietnia o godz. 18:00 w Ośrodku Promocji Gminy Węgierska Górka! Wydarzenie będzie połączone z koncertem Kapeli PoPieronie.

Serdecznie zachęcamy do udziału!


Facebook