Zadzwoń do nas

Dziś jest czwartek 18 kwietnia 2024 imieniny: Apoloniusz, Bogusława, Bogusław

Proponujemy Państwu dzisiaj żebyśmy sobie pozwolili na pobłażliwy uśmiech wobec naszych słabości takich jak plotkowanie, szukanie sensacji, kamuflowanie własnej próżności. Śmiejmy się z naszych słabości – powiedziała na wstępie Aleksandra Stasica. Znane utwory Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Wandy Chotomskiej znakomicie zaprezentowali uczniowie Gimnazjum Publicznego im. K. K. Baczyńskiego w Węgierskiej Górce. Całości dopełniła świetna scenografia i aranżacja muzyczna.
W przerwie odbył się konkurs plastyczny dla najmłodszych. Dzieci miały za zadanie pokolorować ptaki. Nagrody ufundował gość specjalny mgr inż. Robert Mysłajek, który w drugiej części Herbaciarni opatrzył ciekawym komentarzem prezentację multimedialną na temat faktów i mitów dotyczących zwierząt. Mówił zarówno o kotach, nietoperzach i wilkach, które są z reguły bohaterami negatywnymi, jak i o gatunkach kojarzących się nam z czymś przyjemnym, tj. biedronka, jaskółka czy bocian, który w myśl przysłowia: „gdzie bocian na gnieździe tam piorun nie uderzy” stosowany było do niedawna na wsi jako swoisty rodzaj piorunochronu.
Pan Robert jest wiceprezesem Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", którego był inicjatorem. Ukończył studia na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Krakowie. Szkolił się również w USA (stypendium Society for Conservation GIS, 2006) i Niemczech (Helmholtz Centre for Environmental Studies, 2008). Brał udział w wizytach studyjnych w Kanadzie (2003) i Francji (2004) poświęconych zarządzaniu korytarzami migracyjnymi dla zwierząt oraz budowie przejść dla zwierząt na autostradach. Obecnie w ramach pracy doktorskiej prowadzi badania nad ekologią borsuków w górach. Jego zainteresowania naukowe i zawodowe obejmują głównie ekologię i problemy ochrony ssaków.  Jest autorem licznych publikacji i wystąpień na konferencjach naukowych. Koordynował szereg projektów badań i aktywnej ochrony zwierząt. Prowadził także kilkadziesiąt prelekcji, wykładów i warsztatów.  Jest członkiem Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Lubi aktywnie spędzać czas, jego hobby to speleologia.
Miłą niespodzianką dla stałych bywalców Literackiej Herbaciarni było otrzymanie drobnych upominków od pomysłodawców i organizatorów tego kulturalnego przedsięwzięcia, którzy ponadto przygotowali wystawę fotograficzną, obrazującą dziesięć poprzednich edycji. Najszczersze słowa uznania


Facebook