Zadzwoń do nas

Dziś jest wtorek 21 maja 2024 imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin


Mniej więcej po godzinie rozległ się pobożny śpiew z kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej na Przegibie – Butorzonce. Cóż to za niezwykła okazja? Zdało się, że las śpiewał. Mszę Świętą koncelebrowali: Ks. Prałat Stanisław Bogacz; Ks. Prałat, Kapelan Związku Podhalan, proboszcz parafii Kamesznica i kapelan Związku Podhalan – Władysław Zązel oraz Ks. Robert Niedziela – katecheta w Gimnazjum, w Cięcinie. Grał i śpiewał organista, Pan Jerzy Sobel, śpiewały również uczennice Gimnazjum: Karolina Pajestka i Dominika Tyc; oraz asystowali uczniowie: Marek Juraszek oraz Alan Dziedzic. Zaś tajemniczy goście to uczniowie wraz z nauczycielami (ok. 160 osób), a także dyrektorami z 18 gimnazjów ( w tym nasze) oraz szkół ponadgimnazjalnych im. Księdza Profesora Józefa Tischnera, którzy przybyli do Cięciny z całej Polski, m.in.: Poznania, Łodzi, Krakowa, Bochni, Wadowic, Żor, Wodzisławia Śląskiego, Ligoty, Chrzanowa, Woli, Mszany Górnej, Domosławic, Trzemeśni, Radziszowa - na IX Rajd Szkół im. Ks. Prof. Józefa Tischnera, tym razem organizowany właśnie przez Gimnazjum w Cięcinie. 

Ideą tychże rajdów jest pamięć zmarłego w 2000 roku Księdza Profesora, Jego osobowości, kapłaństwa, filozofii oraz zamiłowania do kultury góralskiej. Ale to nie wszystko, bowiem rajdy są jedną z form spotkań i współpracy szkół Tischnerowskich, szczycących się tym, iż tworzą swoistą rodzinę, której duchowo patronuje św. p. ksiądz Józef, a uzupełnia obecnością, ogromnym zaangażowaniem i oddaniem Jego brat Pan Kazimierz Tischner, zwany Ojcem Rodziny Szkół Tischnerowskich, również obecny w Cięcinie na tegorocznym rajdzie.

Udział uczestników rajdu we Mszy Świętej odprawianej zawsze na tę okoliczność w intencji św. p. zmarłego Patrona, jak również w intencji społeczności szkół Jego imienia, jest jednym z trzech stałych punktów programu każdego rajdu. Oprócz wspomnianych korzyści duchowych warto powiedzieć jeszcze o jednej, mianowicie o okolicznościowym kazaniu, związanym zawsze ze spuścizną duchową Patrona. Tak było i tym razem. Głoszący kazanie ks. Władysław Zązel motywem przewodnim uczynił odważne, ale i z pokorą przed Bogiem dążenie do prawdy jako wartość duchową dla młodego pokolenia, także jego nauczycieli i wychowawców.

Po Mszy Świętej nastąpiła inna szczególna chwila, również stały element rajdów – wspólne zdjęcie uczestników. Następnie kolejny etap wędrówki – przez Magurę, dalej płajem na Matlakówkę i Ficońkę, a stamtąd już w dół do Leśniczówki i przejazd z powrotem do Ośrodków Wczasowych Azalia oraz Szarotka w Węgierskiej Górce. I tak zrealizowaliśmy kolejny stały punkt programu każdego rajdu o charakterze poznawczym i integracyjnym – wspólną wędrówkę wybranym przez organizatorów szlakiem po okolicy.

Wieczorem nadeszła pora na trzeci stały punkt programu, tzw. posiady, a więc spotkanie uczestników, a wszystko po to, by się wzajemnie poznać, zaprezentować swoje szkoły i regiony w atmosferze wesołej zabawy. Tradycyjnie organizatorzy rajdu, przedstawiciel Stowarzyszenia Drogami Tischnera oraz lokalne władze oceniają występy oraz nagradzają młodzież pamiątkowymi książkami, autorstwa J. Tischnera, a także publikacjami z zakresu geografii, historii oraz kultury okolicy, w której odbywa się rajd. W tegorocznych posiadach uczestniczyli Wójt Gminy Węgierska Górka - Pan Piotr Tyrlik, Pan Ireneusz Ficoń, przewodnik naszej wędrówki fragmentem Szlaku Papieskiego, prezentujący się w tradycyjnym góralskim stroju, Pan Tadeusz Gołuch – prezes Koła PTTK w Węgierskiej Górce, przewodnik beskidzki, rzeźbiarz i poeta; oraz Dyrektor Gimnazjum w Cięcinie Pan Tomasz Juraszek.

A było czego słuchać! Piosenki o Patronie w takt znanych melodii, poważne i wesołe prezentacje szkół oraz regionów, m.in. gwara z Chrzanowa i Poznania. Usłyszeliśmy nawet opowiadaną poznańską gwarą historię Murzynka Bambo. Talenty wokalne i aktorskie! I miejsce zdobyło II LO z Wodzisławia Śląskiego. Ujmujący filozoficzno – psychologiczny obraz grupki samotnych uczniów poszukujących przyjaciół, stanowiący 1 % szkoły, pozwolił w pełni wyobrazić sobie pozostałe 99% ! Rozśpiewany, odważny, bardzo wesoły i komunikatywny Zespół Szkół nr 2 z Żor uzyskał II miejsce. Miejsce III zajęła:

„Ta nasza Cięcina, taka ukochana
W górach położona, lasem umajona.
Hej, hej Cięcina, najpiękniejsza w świecie,
Choćbyście szukali, takiej nie znajdziecie.”

Tymi słowami wyśpiewali swój lokalny patriotyzm uczniowie reprezentujący miejscowe Gimnazjum w składzie: Beata oraz Iwona Jarco, Natalia Marchewka, Małgorzata Stopka, Katarzyna Czech, Aleksandra Figura, Danuta Dyrlaga, Izabela Dyrlaga, Szymon Żur; przy akompaniamencie skrzypiec Magdaleny Pytel oraz fletu Marii Skrzypek. Poinformowali o historii naszej wsi, o słynnej Hucie i Wytwórni Żywiec – Zdrój, zaprezentowali jej zabytki - Kościół p.w. Św. Katarzyny, i ulice. Przedstawili romantyczną legendę pochodzenia nazwy Gminy Węgierska Górka oraz wyjaśnili, że Cięcina od cienko wyrastającego lasu, Cisiec od cisowego lasku a Żabnica od zielonych żab, których było pełno nad rzeką – pochodzą.

10 października (sobota) – pożegnanie, wręczenie każdej grupie pamiątkowego zdjęcia wszystkich uczestników rajdu, wykonanego przy kaplicy na Butorzonce przez mieszkańca Cięciny Pana Rafała Kurowskiego. Z kolei cały Rajd udokumentowała zdjęciami Pani Katarzyna Nowak, nauczyciel Gimnazjum. Nad naszym bezpieczeństwem podczas marszu czuwało kilku mieszkańców. Dziękujemy Im, Rodzicom naszych uczniów oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania, zdaniem naszym i wielu uczestników, udanego IX Rajd Szkół im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Cięcinie.

I ja tam byłam, a co widziałam i słyszałam, to Wam, Drodzy Czytelnicy, opowiedziałam. 

galeria zdjęć: http://www.gimnazjum.ciecina.eu/index.php?show=2009_rajd_tischnerowski


Facebook