Zadzwoń do nas

Dziś jest wtorek 21 maja 2024 imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Dzięki współpracy lokalnego samorządu i firmy Żywiec Zdrój działania dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, a szczególnie dzieci prowadzone są w gminie od lat. Kampanie edukacyjne oraz świadomościowe dla dzieci i młodzieży organizowane są przy wsparciu Powiatowej Komendy Policji w Żywcu oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Węgierska Górka. . 

Tym razem, 12 i 13 października, dzieci ze szkół podstawowych dowiedziały się od Bąbla i Pompona – aktorów Teatru Niewielki z Opola, w jakich sytuacjach wzywać pomocy, jak reagować, kiedy zaczepki obcych, co zrobić, jak i kiedy dzwonić na policję itp. Były konkursy, piosenki i dużo cennych rad przedstawionych w formie interaktywnej zabawy. Po przedstawieniu dzieci spotkały się z policjantem z wydziału prewencji.
- Przedstawienie jest jednym z elementów całorocznego programu "BEZPIECZNE DZIECKO", który planujemy kontynuować przez kolejne lata - mówi wicewójt Marian Kurowski. – Planujemy również warsztaty edukacyjne, kurs jazdy na rowerze - zapoznanie się z przepisami ruchu drogowego i zasadami zdobywania kraty rowerowej oraz „Dzień Bezpieczeństwa”.
W najbliższym czasie zostanie ogłoszony konkurs plastyczny dla szkół podstawowych, na logo akcji.
Oprócz działań edukacyjnych równolegle prowadzone są inwestycje poprawiające bezpieczeństwo mieszkańców, budowa chodników oraz odnawianie oznaczeń poziomych i pionowych dróg, szczególnie w okolicy szkół, współfinansowane przez Żywiec Zdrój i samorząd gminy Węgierska Górka.
Kampanię rozpoczęła w kwietniu tego roku seria przedstawień „Bąbel w drodze do szkoły”. Uczniowie z klas I-III oraz przedszkolaki w ciekawy sposób i "na wesoło" dowiedziały się: jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły, co to jest pobocze i jak się na nim zachowywać, jak bezpiecznie przechodzić na drugą stronę ulicy, po co są znaki drogowe i co oznaczają. Aktorzy występowali w różnych rolach, np. starszej osoby potrzebującej pomocy, kierowcy autobusu czy policjanta. Dzięki temu dzieci utrwalały sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa. Po przedstawieniu dzieci uważnie słuchały prelekcji zaproszonych gości: policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Żywcu i strażaka z Powiatowej Straży Pożarnej w Żywcu. Na zakończenie dzieci otrzymały prezenty od Żywiec Zdrój: odblaski i zakładki w formie linijki z telefonami alarmowymi.

Żywiec Zdrój działania dla poprawy bezpieczeństwa dzieci w Cięcinie rozpoczął już w 2006 r. Projektem Dziecko, który miał na celu zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w drodze do szkoły. Wzięły w niej udział dzieci, ich rodzice oraz kierowcy tirów z firmy transportowej. Prelekcje i szkolenia przygotowane przez policjantów, rozdawanie ulotek i odblasków – na tym polegała kampania informacyjna. Efektem akcji jest wstrzymanie ruchu ciężarówek w godzinach, kiedy uczniowie idą lub wracają ze szkoły, a także zwiększenie ilości znaków drogowych i oznaczeń poziomych (pasy, dodatkowe oznaczenia na jezdni).


Facebook