Zadzwoń do nas

Dziś jest wtorek 21 maja 2024 imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

IV ŚWIĘTO KONIA TURYSTYCZNEGO

Jest to impreza, która ma na celu promowanie koni jako przyjaciół człowieka i jazdy konnej, a zwłaszcza górskiej turystyki jeździeckiej. Łączy ona w sobie sport z podziwianiem dzikiej natury z wysokości końskiego grzbietu. Przejażdżki konne dostarczają niezapomnianych wrażeń a obcowanie z tak inteligentnym i wdzięcznym zwierzęciem jak koń jest przyjemnością jedyną w swoim rodzaju.
Pierwsza taka impreza odbyła się 20 sierpnia 2006 w Węgierskiej Górce i zgromadziła prawie 30 koni, z czego ponad połowę stanowiły konie rasy huculskiej. W bieżącym roku organizatorzy zamierzają jeszcze rozszerzyć zasięg i podnieść rangę imprezy poprzez wprowadzenie dwóch edycji, które zostaną połączone wspólną klasyfikacją koni i jeźdźców pod ogólną nazwą „Święto Konia Turystycznego”.
Tegoroczne edycje odbędą się 13 czerwca w Ośrodku Górskiej Turystyki Jeździeckiej Alaska w Żabnicy oraz 16 sierpnia obok Karczmy pod Baranią w Węgierskiej Górce. Honorowy patronat imprezy objęli: Komisja Górskiej Turystyki Jeździeckiej PTTK oraz Wójt Gminy Węgierska Górka Piotr Tyrlik

Na imprezę zapraszamy wszystkich właścicieli koni z ich pupilami (niekoniecznie huculskimi) którzy chcieliby spróbować swoich sił na torze przeszkód. Obecnie „Święto” odbędzie się już po raz czwarty i mamy nadzieję że z każdym rokiem poprawiamy standard i atrakcyjność imprezy.

Ścieżka huculska.
Ścieżka huculska to rodzaj crossu terenowego rozgrywany zazwyczaj na dystansie 1,5-2 km. Przeszkody występujące na trasie mają imitować naturalne przeszkody z którymi koń może spotkać się na trasie rajdów i górskich wycieczek. W oficjalnej ścieżce huculskiej obowiązkowych jest 12 przeszkód, a z kolejnych 12 organizator może wybrać 4 nieobowiązkowe.

W programie I edycji w Żabnicy w dniu 13.06. zaplanowano:

Od godz. 11.00 – przyjazd i zapisy uczestników

14.00 – Rozpoczęcie zawodów - Ścieżka huculska – zawody sprawnościowe
– Mini ścieżka huculska dla dzieci
– Występy kapeli góralskich
– Prezentacja stoisk tematycznych: sklep jeździecki, Koło Gospodyń Wiejskich,
pszczelarz, bibułkarka, rzeźbiarz
– Atrakcje dla dzieci: możliwość przejażdżki w siodle
18.00 – Uroczyste zakończenie imprezy ogniskiem integracyjnym

Oczywiście w czasie imprezy nie zapominamy o naszych czworonożnych przyjaciołach, podkreślając na każdym kroku że koń nie jest rzeczą którą po skończonej zabawie można odstawić, lecz jest prawdziwym towarzyszem i również ma potrzebę obcowania z innymi stworzeniami – a zwłaszcza człowiekiem.

Obowiązujący w czasie Święta regulamin przewiduje eliminację za niewłaściwe lub brutalne obchodzenie się z koniem.

Szczegóły II edycji zostaną przekazane zainteresowanym oraz umieszczone na stronach internatowych po I edycji


Facebook