Zadzwoń do nas

Dziś jest wtorek 21 maja 2024 imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

    Zrzeszeni w rodzinie szkół delegaci z 98 szkół z całej Polski i goście z Litwy, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, reprezentanci Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej oraz duchowni Diecezji Bielsko-Żywieckiej zostali serdecznie przyjęci w Ciścu – małej miejscowości położonej w Beskidzie Śląskim. Ponadto na ręce p.dyrektor Zespołu Szkół Publicznych Beaty Popielarz wpłynęły słowa podziękowania za zaproszenie na uroczystość od osób, którym wcześniej podjęte zobowiązania uniemożliwiły udział w zjeździe. O swojej duchowej łączności z wszystkimi uczestnikami spotkania zapewnił także Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz.
    W czasie zjazdu goście i gospodarze doświadczyli wiele wrażeń. Uczestniczyli w spotkaniu z p. Haliną Pędziwiatr – krewną Jana Pawła II, wysłuchali konferencji na temat I w Beskidzie Śląskim szlaku papieskiego tzw.pasterskiego wygłoszonej przez p.Tadeusza Gołucha i wykładu o relacjach Jana Pawła II  z młodzieżą przedstawionego przez księdza doktora Marka Studenskiego.
    Wszyscy wysłuchali przedstawicieli Społecznej Rady, którzy przedstawili najważniejsze kierunki działania Rodziny Szkół. Ważną częścią uroczystości była msza św. w Kościele Parafialnym w Ciścu, której przewodniczył Biskup Tadeusz Rakoczy. Nawet pogoda dostarczyła uczestnikom zjazdu emocji. Powrót z kościoła  do szkoły odbywał się w strugach deszczu. Ulewa nie popsuła jednak humorów, a wiele osób dotarłszy na dziedziniec szkoły ujrzało malowniczą tęczę – znak przymierza Boga z ludźmi.  Jeszcze ubrania nie obeschły, a już goście delektowali się programem artystycznym przygotowanym przez młodzież. Wystąpili recytatorzy, chór szkolny i dziecięcy zespół regionalny „Małe cisy”. Po kolacji można było wysłuchać koncertu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Milówki i obejrzeć chyba najbardziej dla gości egzotyczny pokaz – występ dziadów z Ciśca z zespołu Wyrwicisy.
     Uczestnik zjazdu do Księgi Pamiątkowej wpisał, że; „Takiego festiwalu kultury w historii zjazdów jeszcze nie było”.
       Drugiego dnia zjazdu jego uczestnicy złożyli kwiaty pod obeliskiem Jana Pawła II w Węgierskiej Górce, a potem pielgrzymowali na Matyskę – Golgotę Beskidów. Z zainteresowaniem śledzili historię Browaru w Żywcu, odwiedzając muzeum. Wpisy, jakich dokonano w Księdze Pamiątkowej oraz przychodzące do szkoły w Ciścu po zjeździe listy i emaile dowodzą, że uroczystość się podobała. „Po prostu brak słów, by pochwalić i podziękować za wszystko, co było nam dane przeżyć w tych pięknych dniach ciśćcowych w cudownej atmosferze. Bóg zapłać!”
     Gospodarze spotkania stanęli na wysokości zadania. Trzeba tutaj poinformować, że w organizację zjazdu włączyło się wiele osób. Oczywiście mózgiem całego przedsięwzięcia była dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Ciścu pani Beata Popielarz, wspierana przez byłą panią dyrektor, całe grono pedagogiczne i pracowników obsługi. W organizację zjazdu włączyli się także rodzice uczniów, panie z Koła Gospodyń w Ciścu i strażacy z OSP w Ciścu. Podkreślić też należy zaangażowanie władz gminnych, OPG w Węgierskiej Górce, lokalnych przedsiębiorców i mieszkańców Ciśca.


Facebook