Zadzwoń do nas

Dziś jest wtorek 21 maja 2024 imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

W ciepły, sobotni poranek, w otoczeniu beskidzkiej przyrody, zgromadzili się wszyscy, którym kwestia ochrony środowiska i polskiej natury nie jest obojętna. Działając wspólnie pozostawili po sobie trwały, pozytywny ślad – posadzili własne drzewa. Aby sadzonki dobrze się przyjęły, a las był silny i zdrowy, sadzenie drzew obywało się od godziny 9.00 do godziny 13.00. Jak zapewniają leśnicy – o tej porze roku to właśnie te godziny są najbardziej optymalne do sadzenia drzew. W tym dniu akcja została zainicjowana na terenie całego nadleśnictwa Węgierska Górka, gdzie posadzono ponad 2500 drzew, z czego kilkaset podczas imprezy na Hali Boraczej. Pozostałe 997 500 sadzonek w zależności od warunków pogodowych zostanie posadzonych do końca maja przez leśników z Nadleśnictwa Węgierska Górka.
Imprezę otworzyli i poprowadzili Dorota Wellman i Marcin Prokop – Ambasadorzy Programu, którzy z wielkim zaangażowaniem wsparli to przedsięwzięcie. 

Pierwsze drzewo uroczyście posadzili Marek Wojtyna, prezes firmy Żywiec Zdrój S.A. oraz Mira Stanisławska-Meysztowicz, prezes Fundacji Nasza Ziemia. Dołączyli do nich Ambasadorzy Programu, a następnie osoby znane, które kochają naturę i angażują się w działania proekologiczne. Wśród nich m.in. Weronika Marczuk - Pazura, bracia Paweł i Łukasz Golec, Kazimierz Kutz, Weronika Wawrzkowicz, Tomasz Zubilewicz. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji - ekologiczne niespodzianki, konkursy z nagrodami, występy zespołów dziecięcych, a także kiermasz regionalnych produktów. Pomyślano także o najmłodszych. Specjalnie dla dzieci przygotowano kącik ekologiczny – miejsce, w którym poprzez zabawę mogły dowiedzieć się jak należy dbać o środowisko, przygotowany przez harcerzy i instruktorów Hufca ZHP Węgierska Górka oraz Firmę Rekopol.

Prawdziwą ucztą dla fanów muzyki góralskiej był przegląd kapel „Wierchowe Granie”, który uroczyście otwarto występem trąbit. Podczas festynu zaprezentowały się lokalne kapele góralskie pochodzące z regionu Żywiecczyzny. Występiły m. in. kapela góralska "Po ćmoku", "Grapa", "To co trza", "Hora", "Ochodzita", "Zdrowe korzenie", "Zbójnicy", "Haśnik", "Romanka" oraz zespoły regionalne Mały Haśnik z Żabnicy oraz Małe Cisy z Ciśca. Całość imprezy poprowadził Tomasz Motyka, członek kapeli "Romanka".

Dzień wcześniej miał miejsce EKORAJD skierowany do dzieci i młodzieży z gminy Węgierska Górka. Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadpodstawowej różnymi szlakami dotarli na Halę Boraczą, by uczestniczyć w lekcji przyrody, której tematami była m.in.: nauka sadzenia drzew i segregacja śmieci. Ponadto brali udział w prezentacjach o tematyce ekologicznej oraz konkursie wiedzy o Beskidzie Śląskim i Żywieckim. W ramach przygotowań do Ekorajdu przeprwadzali akcje ekologiczne w miejscu zamieszkania, sporządzając meldunek.

W oraganizację Wierchowego Grania oraz Wielkiego Święta Sadzenia Drzew zaangażowały się Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenie Hodowców Kóz, Owiec i Producentów Zdrowej Żywności, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Węgierska Górka, pracownicy Nadleśnictwa Węgierska Górka, artyści ludowi, dzieci i młodzież występujący w zespołach regionalnych i orkiestrze dętej oraz harcerze z Hufca ZHP Węgierska Górka.


Facebook